Yulaf kepeği faydaları nelerdir?

Yulaf kepeği faydaları nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Yulaf çok iyi bir tahıl olmasına rağmen ülkemizde kullanımı ne yazık ki yaygın değildir, ancak uzmanlar yulaf kepeğini ve kepek ekmeğini şiddetle tavsiye etmektedir. Özellikle de yulaf kepeği kahvaltıda tüketildiği zaman tıpkı diğer kahvaltılık ürünler süt, et ve yumurta kadar değerlidir. Peki yulaf kepeğinin faydaları ve yulaf kepek ekmeği yararları nelerdir?

Diğer tahıllara nazaran daha yüksek oranda posa içeren yulaf kepeği, demir, manganez, çinko ve E vitamini, tiamin, niasin, riboflavin, folat ve diğer B grubu vitaminleri bakımından çok zengindir. Tam bir selenyum kaynağı olan yulaf kepeği bu özelliği ile astım ve kalp hastalıklarına karşı yüksek bir koruma sağlar. Sorunlu olan DNA’nin tamirinde ve kanser riski yüksek olan hastalarda kanser hücrelerini etkisiz hale getirmede birebirdir.

Yulaf kepeği yararları arasında aynı zamanda vücudun glukoz ve insülin salınımını da gereken ölçülerde sağlamaktadır. Kan kolesterolün dengelenmesi, mide ve bağırsak fonksiyonlarının düzelmesi, kilo kontrolü de yulaf kepeğinin sağlığa faydaları arasındadır.

Yulaf kepeği faydaları nelerdir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

youtube abone satın al

OKUYUCU YORUMLARI