Yeşil Mercimek Faydaları ve Zararları

Yeşil Mercimek
  • 1 Star
    Loading...

Yeşil Mercimek Faydaları ve Zararları

Yeşil mercimek antik çağdaki en eski bitkilerden biridir. M.Ö 6000lilerde Türkiye, Suriye, Irak bölgelerinden bütün dünya ya yayılmıştır. Mercimeğin birçok çeşidi olmasına rağmen en çok tercih edileni yeşil mercimektir. Demir, magnezyum, potasyum açısından yüksek besin içeriğine sahiptir. Folik asit deposu olarak buluna bilecek en iyi bitkidir. Antioksidan yönünden oldukça kuvvetlidir.

İçerisinde glüten ve kolesterol bulunmamaktadır. Aynı zamanda yağsız protein arayışında olanlar için iyi bir seçenektir. Tüm bunlara bakıldığında mercimek tüketimi vücudumuz için mükemmel bir besin kaynağıdır. Özellikle yapılan araştırmalar göstermekte ki, mercimek vücudumuz için gerekli olan mineraller yönünden zengindir. Pek çok sağlık sorunumuz için engelleyici etkisi bulunmaktadır. Yeşil mercimek büyük ölçüde lif barındırdığından, diyabet, insülin gibi hastalıklara çok iyi geldiği bilinmektedir. Bunun yanında kan şekerini de dengeleyerek vücudumuzu düzene sokmaktadır.

 

Yeşil Mercimek Faydaları

Yeşil Mercimek Faydaları

 

Yeşil Mercimek Faydaları Nelerdir?

Yeşil mercimek protein açısından en yüksek besinlerden biridir. Bu yüzden vücudumuzdaki kasların ve organların gelişmesinde, onarılmasında,  düzgün bir işleyişte çalışmasında çok yardım etmektedir. Özellikle içerisinde bulundurduğu aminoasitler sayesinde vücudumuzun ihtiyacını büyük ölçüde karşılamaktadır. Yeşil mercimek bir lif deposu olarak bilinmektedir. Mercimekte bulunan diyet lifleri kan şekerini düşürüp dengelediğinden diyabet hastalarının tercih etmesi gereken bir besindir.

 

Buna ek olarak lifler sayesinde kolesterol seviyesini dengelediğinden kalp hastalıkları riskini en aza indirgemektedir. Zengin magnezyum içeriğiyle de doğrudan kalp sağlığına oldukça iyi gelmektedir. Üstelik lifler kompleks karbonhidratlarla birleşerek vücuda enerji verir ve metabolizmanın hızlanmasına sağlar. Buna bağlı olarak da kilo vermek isteyenler için yardımcı bir besin ögesine dönüşmektedir.

  

Lif bakımından zengin olan besinler sindirim sistemimiz için her zaman paha biçilmez bir kaynak olmaktadır. Yeşil mercimek içinde bolca bulundurduğu lif sayesinde sindirim sistemimizin kolay sindirim yapmasını sağlar. Ayrıca sindirim sistemini hareketlendirerek kabızlık, ishal gibi hastalıkların vücuttan atılmasına da yol açar. Yapılan son araştırmalara göre de yeşil mercimek vücudumuzdaki kanserli hücrelerle savaşmaktadır.

 

Kanserli hücrelerin büyümesini kontrol altına alarak büyüme ve sıçrama oranını en aza indirir. İçinde barındırdığı demir sayesinde de yorgunluk, kansızlık gibi sorunlar için inanılmaz çözümleyici bir besindir özelliklede kadınlar için.

 

Yeşil Mercimek Zararları Nelerdir?

Yeşil mercimek vücudumuz için oldukça yararlı bir besin olsa da bazı durumlarda vücudumuz için zararlı hale gelebilir. Yeşil mercimek posalı bir besin olduğundan vücutta sindirilmesi bazen zor olabiliyor. Bu nedenle de vücutta gaz yapabilmektedir. İçindeki fazla proteinden dolayı aşırı tüketimde vücudumuzda böbrek hastalıkları ortaya çıkabilir. İstatistik verilere göre az bir oranda da olsa bazı kişilerde alerjik reaksiyonlar görülmüştür. Bu nedenlerden dolayı yeşil mercimek tüketiminde dikkatli olunmalıdır.

OKUYUCU YORUMLARI