Yağlar ve Enerji Bakımından Önemi

Bitkisel Yağlar
  • 1 Star
    Loading...

Yağlar ve Enerji Bakımından Önemi

Yağlar son on yılda kötü bir üne kavuştu ve bu da az yağlı diyet programları ve yağsız gıda ürünleri ile sonuçlandı. Bazı yağ türleri veya aşırı yüksek miktarlar da kullanımı sorun teşkil etse de, vücudunuz için hayati önem taşırlar. Tüm vücut dokularının temel bileşenleridir ve özellikle hücre zarlarının, retinanın ve beyin dokusunun gelişmesinde önemlidir. Vücudunuz özellikle bebeklik ve çocukluk döneminde uygun büyüme ve gelişmeyi desteklemek için yağlara ihtiyaç duyar.

 

Enerji

Yağ, gram başına dokuz kilokalori ihtiva eder, bu da onu en çok enerji olarak yoğunlaştırılmış makrobesin yapar. Bebeklik çağlarının belirli dönemlerinde, çocukluk ve ergenlik döneminde, vücudun büyüme hormonlarını ve gelişimini desteklemek için ek kaloriye ihtiyaç vardır. Sağlıklı yağlar tüketmek “tekli doymamış ve çoklu doymamış tipler” bu süre zarfında ihtiyaç duyulan ekstra kaloriyi sağlayabilir. Vücudunuz ayrıca açlık veya hastalık dönemlerinde enerji sağlamak için depolanmış yağlar kullanır.

  

Esansiyel yağ asitleri

Esansiyel yağ asitleri kendine has yağlar olarak bilinir. İki temel yağ asidi vardır: linoleik asit ve alfa-linolenik asit. Vücudunuz bunları besinlerle tüketmenizi gerektirir, çünkü esansiyel yağlar içsel olarak üretilemez. Vücut bu yağ asitlerini doku gelişimi için kullanır ve vücutta inflamatuar yanıt, kan basıncı gibi fizyolojik fonksiyonları düzenleyen kimyasallar üretir. Çocuklarda esansiyel yağ asidi eksikliği büyümede aksamaya, anormal görmeye ve cilt sorunlarına neden olabilir.

 

Vitaminlerin emilmesi

A, D, E ve K vitaminleri yağda çözünebilir, bu da onları doğru bir şekilde emmek için yağa ihtiyaç duyduğunuz anlamına gelir. Eğer yağı tamamen keserseniz, bu vitaminlerin eksikliklerini yaşayabilirsiniz. Vitamin eksiklikleri, gece körlüğünün A Vitamini eksikliğinden kaynaklanmasına. Zayıf kemiklerden kaynaklanan pek çok sorunun D vitamini eksikliğinden kaynaklanmasına neden olabilir.

 

Bitkisel Yağlar ve Önemi

Bitkisel Yağlar ve Önemi

 

Bilişsel işlev ve vizyon

Docosahexaenoic acid “veya DHA” bebeklerde ve çocuklarda beyin ve retinal gelişim için önemli olan bir yağ asididir. Hamileliğin son üç aylık döneminde ve yaşamın ilk yılı boyunca, bir çocuğun beyni hızlı bir büyüme sürecine girer. Bu alanda büyük miktarlarda DHA birikmektedir. Yetişkinler DHA’yı alfa-linolenik asitten sentezleyebilir. Bununla birlikte, bebeklerde dönüşüm süreci çok sınırlıdır. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, alfa-linolenik asidin sadece yüzde 1 ila 5’i DHA’ya dönüştürülebilir.

Anne sütü bebekler için DHA sağlar, ancak süt miktarı anne alımına bağlıdır. Emziren kadınların bebek gelişimini desteklemek için DHA yönünden zengin gıdaları tüketmeleri önemli olabilir. Çalışma sonuçları her zaman birbiri içinde tutarlı olmayabilir, “Prostaglandinler, Lökotrienler ve Esansiyel Yağ Asitleri” başlıklı 2009 tarihli bir makale yayınlanmıştır. Makalede daha yüksek düzeylerde anne sütü DHA’sının genellikle daha iyi nöro gelişme ve görsel işlevle ilişkili olduğu bildirilmiştir.

 

Ek fonksyonlar

Yağlar, bir yastıklama katmanı sağlayarak vücuttaki hayati organları korumaya yardımcı olur. Onlar ayrıca vücudu ısıtır ve vücut ısısını düzenler. Yağlar, mide boşalmasını yavaşlatır ve doygunluğu uzatır, bu da hem çocuklara hem de yetişkinlere yemeklerinden fazlaca memnun olmalarına yardımcı olabilir.

 

Öneriler

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’ne göre, 6 aya kadar olan bebeklerin yağ yönünden yüzde 40 ila 60’ına ihtiyacı vardır. Bu, anne sütündeki miktar ve çoğu formülle tutarlıdır. Yüksek yağ içeriği büyüme, doku birikimi ve beyin gelişimini destekler. 6 ila 24 ay arasında, yağ alımı tedricen, enerjinin yaklaşık yüzde 35’ine düşürülmelidir.

OKUYUCU YORUMLARI