Yaban Mersini Ne İşe Yarar?

Yaban Mersini Ne İşe Yarar?
  • 1 Star
    Loading...

Üzümsü bir meyve türü olan yaban mersini neye faydalıdır, yenilir mi yoksa içilir mi birçoğumuz bihaberizdir. Uzmanlarımız birçok hastalığa yararlı olduğunu söyledikleri yaban mersinin faydalarından şöyle bahsettiler:

Yaban mersini insan sağlığı üzerinde olumlu etkileri kanıtlanmış şifalı bitkilerin başında gelmektedir. Yüksek derecede antioksidan içeren yaban mersini, posa (lif) bakımından da çok zengindir. Yaban mersini hem meyve olarak tüketilir hemde meyve suyu, meyve şurubu, reçel veya marmelatı yapılır. İşte yaban mersinin bilinen faydaları:

Kan şekerini düzenler
Tip2 diyabet, insulin direnci veya metabolik sendromda düzensiz kan şekeri salgılanır. Elbette bu soruna özgü diyet programı uygulanmalıdır ama araştırmalara göre düzenli yaban mersini tüketenlerde tüketmeyenlere göre daha regüle kan şekeri salgılanmaktadır.

İdrar yollarını temizler
Çoğu idrar yolu enfeksiyonuna E. Coli olarak bilinen bir bakteri neden olur, idrar yoluna yapıştığından idrarla da atılamamaktadır. Yaban mersini ise doğal antibiyotik özelliği ile idrar yolunu bu bakteriden temizleyebilmektedir.

Görme kaybına faydalı
Yaban mersini yüksek oranda antosiyanin içermesinden dolayı görme kaybını önleyici özelliğe sahip. Makula dejenerasyonu, katarak, miyop, göz kuruluğu hatta enfeksiyonlara karşı koruyabilmekte.

Beyin sağlığını korur
A,B,C vitaminleri, antosiyaninler, selenyum, magnezyum, fosfor, bakır, çinko gibi önemli besin ögelerinden zengin olan yaban mersini beyin hücrelerini ve sinirlerini koruyucu özelliğe sahip ayrıca hafızayı güçlendir. Özellikle alzheimer gibi giderek artan bir hastalığa karşı koruyucudur. Çalışmalara göre düzenli yaban mersini tüketen çocukların öğrenme kapasitesi de yükselmektedir.

Kalp hastalıklarından korur.
Lif oranının yüksek ve antioksidanlardan zengin olması nedeniyle özellikle LDL kolesterol seviyesini düşürücü özelliğe sahiptir. Bu nedenle kalp sağlığını korur. Ayrıca düzenli olarak yaban mersini tüketenlerde eNOS enzim seviyesinin de yüksek olduğu belirlenmiştir, eNOS enzimi yine kalp hastalıklarından koruyucu özelliğe sahiptir.

Sindirimi düzenler
Lif içeriği nedeniyle sindirim sistemini düzenler, kabızlık problemi olanlarda faydalıdır. Ayrıca içeriğindeki bakır ve fruktoz nedeniyle sindirimi hızlandırır.

Kanserden korur
Pterostilben, ellagic asit gibi kansere karşı koruyucu içeriğiyle ayrıca C vitamininden de zengin olmasıyla özellikle kolon, rahim ve karaciğer kanserine karşı faydalıdır.

Doğal antidepresandır
Enerji metabolizmasını düzenleyici, sakinleştirici özelliğiyle doğal antidepresandır. Rengi ne kadar koyuysa içeriği de o kadar zengin olmaktadır.

Yaban Mersini Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI