Yaban Mersini ve Faydaları

Yaban Mersini ve Faydaları
 • 1 Star
  Loading...

Yaban Mersini ve Faydaları

Üzümler grubunda yer alan bu meyve ılıman iklim kuşağında yetişmektedir. Yaban Mersinin üç türü vardır; Yüksek boylu yaban Mersini, Alçak boylu yaban mersini, tavşangözü yaban mersini. Amarika’ da ve Avrupa ülkelerinde binlerce hektarlık arazilerde yetiştirilmektedir. Islah çalışmaları ile oluşturulan yaban mersini çeşitleri ise çevresel faktörlere karşı çok daha dayanıklıdır, bunun yanı sıra; daha tatlı, daha sulu ve daha iridir.

 

Türkiye’ de Yaban Mersini Nerede Yetişir?

Türkiye’ de de Doğu Karadeniz Bölgesin’ de yabani olarak yetişmektedir. Rize’ de yetişen çeşitleri; Likapa, kaskanaka, mçela. Ordu’ da ve Giresun’ da çalı çileği çeşidi ve trabzon’ da, Artvin’ de, Kars – Ardahan’ da farklı isimlerde ve çeşitlerde yetişmektedir. Blueberry adlı bu meyve oldukça değerli ve dünya çapında üretimi oldukça azdır ve karlıdır. Karadeniz Bölgesi bu meyvenin üretimi için oldukça elverişlidir.

 

Yaban Mersini ve Faydaları

Yaban Mersini ve Faydaları

Yaban Mersini Ve Faydaları

Yaban Mersini olarak bildiğimiz Blueberry meyvesi oldukça faydalı bir meyvedir. Üretimi az olduğu için biraz pahalıdır, ancak talebi fazladır, çünkü gerçekten mucize gibi bir meyvedir. Birçok hastalığa fayda sağlar.

 

Kan Şekerini Düzenler

Düzenli yaban mersini tüketimi ile; insülin direnci, metabolik sendrom ve Tip 2 diyabet hastalıklarında regüle kan şekeri salgılanmasını sağlar.

 

Beyin Sağlığı için Önemlidir

İçerisinde bakır, çinko, magnezyum, fosfor, A, B ve C vitaminleri gibi besin öğeleri miktarı oldukça fazladır. Bu öğelerin çok olması sebebi ile beyin hücreleri ve sinirleri koruma görevi vardır. Bunun yanı sıra hafızayı güçlendirme özelliği de vardır.

  

Görme Kaybına İyi Gelir

Görme kaybını önleme özelliği bulunan yaban mersini, bu özelliğini içerisinde bol miktarda bulunan antosiyanin’ den alır. Düzenli tüketimi ile, birçok göz hastalığına karşı koruyacaktır.

 

Kalp Hastalıklarından Korur

LDL kolestrol seviyesini düşürecek yüksek lif ve antioksidana sahiptir. Dolayısı ile kalp sağlığını olumlu etkileyecektir.

 

Sindirim Sistemini Düzenler

Kabızlık, hazımsızlık gibi sindirim problemi yaşayanlar için kullanılması önerilir. Zengin lif içeriği bu problemlere de iyi gelmektedir.

 

Kansere Karşı Koruyucu

Kansere karşı koruyucu özelliği olan; Pterostilben, ellagic asit gibi maddeler bulunur. Ayrıca C vitamini de oldukça fazla olduğundan yine kansere karşı koruyucu etkisi yüksektir.

 

Yaban Mersinin Önemli Faydaları

 • Sakinleştirici özelliği olan yaban mersini adeta doğal bir antidepresandır.
 • İdrar yolarını temizler.
 • Yağlı bileşenlerin vücuttan temizlenmesine yardımcı olur.
 • Ayrıca yaban mersini taze olarak yenilirse kanı temizleme özelliği vardır.
 • HIV virüsünün tekrarlama riskini düşürür.
 • Diyetlerde düşük kalori ve yüksek besleyici özelliği ile vazgeçilmez olan meyvelerden, kurusu da vazgeçilmez olan yemişlerdendir.
 • Damar sertliğine karşı koruma sağlar.
 • Basur ve varis rahatsızlıklarına iyi gelir.
 • Mide rahatsızlıklarına da iyi gelen bu meyve daha birçok faydaya sahiptir. Yaprağından ve kuru meyvelerinden yapılan yaban mersini çayı bile faydalıdır bu meyvenin.

 

amasya escort

OKUYUCU YORUMLARI