Üretiker ( Kurdeşen ) Hastalığı ve Bitkisel Çözümler

Üretiker ( Kurdeşen ) Hastalığı ve Bitkisel Çözümler
  • 1 Star
    Loading...

Üretiker ( Kurdeşen ) Hastalığı

Deri döküntüleri ile kendini belli eden bu hastalık deri de kızarıklık ve şişlik şeklinde de kendini gösterebilir.  Çocukken yenilen bir gıdanın ilerleyen yaşlarda sebep olduğu bir hastalık olarak da görülebilir. Halk arasında kurdeşen olarak bilinmektedir. 6 haftadan süren haline akut üretiker uzun süren haline ise kronik üretiker denilmektedir. Kronik cildin daha alttabakalarını etki etmesi halinde ajio ödem meydana gelmektedir.

 

Üretiker Hastalığının Belirtileri

Ciltte oluşan ortası daha açık renk çevresi daha koyu olan yüzeysel ve kaşıntılı genelde cilt döküntülü oluşan yaralar

2 mm ve 30 cm arasında oluşabilen kaşıntılı kabarıklıklardır.

Ani ateş ile beraber kaşıntı olarak da kendini gösterebilir.

Cilt üzerinde birden başlayan ve birkaç saat süre ile devam eden şiddetli kaşıntılar ile kendine belli eder. Belirtileri arasında ciltte meydana gelen küçük kaşıntılı kabartılar ile boy gösterir.

Üretiker bulaşıcı bir cilt hastalığı değildir. Ciltteki kızarık yerler birleşerek büyük yuvarlak veya şekli olmayan biçimler alabilirler. Genelde kollar, bacaklar, karın üstü ve parmaklarda meydana gelmektedir.

Üretiker ( Kurdeşen ) Hastalığı ve Bitkisel Çözümler

Üretiker ( Kurdeşen ) Hastalığı ve Bitkisel Çözümler

Üretiker Neden Meydana Gelir?

Yaşanan enfeksiyonlar sebebi ile olabileceği gibi ilaç ve diğer kimyasal maddelerin kullanımı ile ( Örneğin astım ilaçları), Bazı besinlerin tüketimi sonucu ( Çilek, fıstık, şeker deniz ürünleri, yumurta gibi), Arı ve böcek sokmaları gibi nedenler ve ilkbaharda doğanın kendini yenilemesi ile ortaya çıkan çiçek polenleri ve kavak polenleri vb nedenler ile de meydana gelebilir.

Bunların yanı sıra stres, güneş, Egzersiz, kalıtsal hastalık olarak veya alerjiye neden olan maddenin devamlı kullanımı sonucunda da üretiker hastalığı gerçekleşebilir.

 

Üretiker’e İyi Gelen Şifalı Bitkiler

Papatya, sedef otu, fesleğen, ekinezya, çarkıfelek çiçeği, tarhun, kekik ve cihan perçemi gibi doğal antihisaminleri içeren bitkiler üretikerhastalığına iyi gelmesi yönü ile bilinir. Bunlar dışında hazırlanan zencefil solüsyonları banyo esnasında kullanılırsa vücudumuzdaki kurdeşene temizleme etkisi gösterebilir. Eğrelti otu macun halinde uygulanırsa kurdeşenli bölgeye iyi geldiği söylenmektedir.

Bunlar dışında papaya yağı yaranın üzerine masaj yolu ile uygulanırsa yaralı bölgede azalmalar görülebilir.

 

tekirdağ escort

OKUYUCU YORUMLARI