Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Soğan suyu doğal sağlık iksirleri başında gelmektedir. Birçok soruna iyi gelen soğan suyu uzmanlarca tavsiye edilmektedir. Peki, soğan suyu neye iyi gelir, hangi hastalıkları tedavi eder ve yararları nelerdir buyurun öğrenelim.

 Birçok sorununun tedavisinde kullanılan soğan suyu, aynı zamanda aşırı kiloların verilmesini de sağlamada çok etkilidir. Pek çok sağlık probleminin ortadan kalkmasında yardımcı olan soğan suyunun tavsiye edilen miktarlarda tüketilmesi gerekir. Soğan suyu içmenin faydaları, soğan suyunun içilme dönemi ve yöntemiyle çok yakından alakalıdır. Soğan suyu faydaları konusunda gelin daha detaylı bir şekilde bilgilenelim.

Soğan suyu bildiğiniz üzere oldukça etkili bir bitkisel iksirdir. Soğan suyu hem zayıflamak hem de adet söktürmek, ödem atmak, hastalıklara karşı bağışıklık sistemini güçlendirmek gibi değişik bir takım amaçlarla kullanılabilmektedir.

Elbette soğan suyunun içilmesindeki yöntem ve zamanlamayla oldukça yakından alakalıdır. Şimdi sizlere soğan suyunun değişik hastalıklar, rahatsızlıklar veya kilo vermek için kullanımı hakkında bilgiler verecek ve soğan suyu nasıl ve ne zaman içilmeli sorusuna yanıtlar vereceğiz. Ama öncelikle soğan suyu neye iyi gelir ve soğan suyunun faydaları nelerdir kısaca bunu anlatalım.

Soğan suyu kansere iyi gelir. Kanserin bitkisel tedavisi amacıyla faydaları olan kersetin enzimi soğanda bolca ihtiva edilmektedir.

Soğan özellikle mide ve bağırsak kanserlerine karşı koruma sağlar. Düzenli olarak soğan yiyen kişilerde yumurtalık, bağırsak, gırtlak kanseri çeşitlerinin görülme sıklığı ve ihtimali oldukça azalmaktadır. Soğan ve sarmısakta yer alan bir takım bitkisel kimyasalların vücutta gerek iyi huylu (selim) gerekse kötü huylu (habis) tümör gelişimini engelledikleri bilinmektedir.

* Soğan suyu balgam söktürmek için faydalıdır. Özellikle bronşit ve solunum yolu hastalıklarında görülen balgam şikayetlerini azaltmak için uzmanlar soğan yenmesini tavsiye ediyorlar. Soğan suyu da soğanın kendisi gibi balgamı yumuşatmak ve azaltmak için fayda sağlamaktadır.

* Soğan suyunda bulunan kükürtlü bitkisel enzimlerin özellikle bronşit hastalığına bitkisel çözüm olduğu bilinmektedir. Bunun yanında soğan suyu astım nöbeti şikayetleri olanların astım krizlerini de önemli ölçüde azaltmaktadır. Soğan suyunda bulunan bazı maddeler alerjik astıma bitkisel çözüm de dahil olmak üzere değişik astım türlerinin doğal yollardan tedavisinde kullanılmaktadır.

* Soğan suyunun bir diğer faydası ise kadınlarda menopoz sonrası dönemde daha fazla görülen kemik erimesine karşı bitkisel çözüm alternatifi getirmesidir. Kuru beyaz soğanda yeralan GPCS adlı bileşimin kemik erimesine karşı etkili olduğu belirtiliyor.

* The Journal of Agriculture and Food Chemistry adlı dergide yayınlanan bir araştırma sonucuna göre, beyaz kuru soğanda yeralan bir bileşim kemikleri güçlendiriyor ve kemik erimesini önlemede yararlı oluyor.

* Kan pıhtılaşmasını düzenler. İçindeki esterler kanın pıhtılaşmasını önleyici etkidedir.

* Taşıdığı flavonoid damarları genişleticidir.

* Yapılan bir çalışmada pişmemiş soğanın yemek sonrası kan plazması total gliserit miktarını düşürdüğü saptanmıştır.

* Kan şekeri ve tansiyon düşürücü özelliğinin yanında birçok çok vücut fonksiyonu üzerinde de olumlu etkileri vardır.

* Almanya Sağlık Bakanlığının bitkisel preparatların hazırlanması ve ruhsatlandırılmasından sorumlu E Komisyonu soğanın damar sertliğinden koruma ve iştahsızlıkta kullanılabileceğini belirtmiştir.

* Mide mukozasındaki bezlerin salgısına uyarıcı etki yaptığından dolayı iştah açıcı yönü vardır.

* Bronşit, öksürük, boğaz iltihabı ve boğaz ağrısı için soğan suyuyla balın karıştırılmasıyla hazırlanan macun yararlı etkilerde bulunur.

* Kuru soğandaki dimethylthiophen grubu ve türevleri ile isofucosterol etkin maddeleri menopoz şikâyetlerinde görülen ateş basmalarına karşı etkilidir.

* Vücudda üretilen kuvvetli bir antioksidan olan glutatyon un üretimi için cystein maddesinin soğan yenilerek alınması gerekiyor.

* Soğandaki cystein maddesi balgam sökücü olarak eczanelerde satılan bazı ilaçların ana maddesiyle aynıdır.

* Soğanın içinde serbest radikalleri zararsız hale getiren Quercetin adlı güçlü bir antioksidan bulunur.

* Soğan, sarımsak, turp, kereviz, lahana gibi sebzelerin içerdiği kükürtlü bileşikler mide kanseri ve bazı kanser türlerinin oluşma riskini azaltır, vücuttaki zararlı maddelerin etkisiz hale getirilmesini sağlarlar.

Soğan Suyunun Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI