Sarı Kantaron Otunun Faydaları

Sarı Kantaron Otunun Faydaları
 • 1 Star
  Loading...

Sarı Kantaron Otu

Ülkemizde yetişen kantaron bitkisinden elde edilen kantaron yağı eski çağlardan beri bitkisel tedavilerde kullanılmaktadır. Her evde bulunması gereken bu Sarı kantaron otu ve yağının kullanım alanı oldukça geniştir ancak sosyal yaşamın şehirlere kayması ile bu bitkinin faydaları unutulmaya başlanmıştır.

 

Sarı Kantaron Otunun Faydaları

Sinir yaralanmalarında ve oluşabilecek sinirsel tüm şikâyetlerde ve buna benzer çarpma sonucu oluşan ezilme gibi ve ağır kaldırma sonucu ortaya çıkan rahatsızlıklarda kullanılmaktadır. Kantaron Otu ishale karşı kullanılabilecek doğal bir ilaç tedavisidir.

Salgıladığı hyperisin maddesi ile mutluluk hormonunun salgılanmasını destekleyerek mutluluk hissi oluşmasını sağlar ve depresyon riskini azaltırken beraberindeki korku, uykusuzluk, gerginlik gibi durumlara da çözüm olduğu bilinmektedir. Ayrıca uykuda idrarını tutamama gibi sorunların tedavisinde de kullanılmaktadır. Alkol bağımlılığı sonucunda oluşan el ve ayak titremelerinin tedavisi içinde uygun bir bitkidir.

Ayrıca görme problemi yaşayan insanların görme ve körlük durumlarının olumlu bir şekilde iyileşmesine yardımcı olmuştur. Romatizmal rahatsızlıklar, bel, adele ve sırt gibi kas ağrılarını iyileştirici bir etkisi olduğu gibi açık yaraların ve yanıkların tedavisinde de sarı kantaron yağı kullanılabilir.

 

Sarı Kantaron Otunun Faydaları

Sarı Kantaron Otunun Faydaları

Sarı Kantaron İlacı Nasıl Hazırlanır?

20 gr kuru kantaronu 1 litre su ile kaynatarak günde 3 su bardağı tüketirseniz gastrit ve ülser tedavisinde kullanabilirsiniz.

100 gram kuru kantaronu 250 gram zeytinyağı içinde 2 hafta kadar bekletirseniz daha sonra sürerek mikrop öldürücü etkisi için haricen kullanabilirsiniz.

Sarı kantaron tentürü için bitkiyi çiçeklenme zamanında toplamalı ve çiçeklenme döneminde topladığınız 250 gram kantaron bitkisini küçük küçük ayırarak cam bir kavanoza doldurun ve kavanozun üst bölümüne 25-40 derece ısıttığınız su-etil alkol karışımını ekleyin ve kapağını kapatın 15 gün boyunca arada bir çalkalayın 15 gün bekledikten sonra süzülerek koyu renkli şişe içine alınır.  Dışardan ovalayarak masaj yapar gibi kullanılabileceği gibi 10 veya en fazla 15 damlası 1 yemek kaşığı suya karıştırılarak kullanılabilir. Bu tentür histeri krizlerine, uyugezerlik sorununa, depresyon tedavisi için ve konuşma bozuklukları için kullanılabilecek bir doğal ilaçtır.

 

Sarı Kantaronun Faydalı Olduğu Diğer Sorunlar

 • Bağırsaklarda oluşan solucanların dökülmesine neden olur
 • Sarı Kantaronun faydalarından biri uyku düzenini sağlar ve sinirlerin yatışmasına yardımcı olur.
 • Soğuk algınlığında, balgam ve idrar söktürücü olarak kullanılır.
 • İshale karşı etkilidir.
 • Zona hastalığında etkisi denenmiş ve kanıtlanmıştır son derece etkili bir ilaç olarak kullanılabilir.
 • Küçük çocuk ve bebeklerde gaz sorununa ve karın ağrılarına iyi gelmektedir.
 • Kas gevşetici özelliği ile adet döneminde yaşanan ağrı ve sancılara iyi gelmektedir.
 • İdrar yolundaki enfeksiyonlara ve böbrek rahatsızlıklarında son derece etkili bir ilaçtır.
 • İştah açıcı ve ciddi derecede ateş düşürücü etkisi vardır ve göğsü yumuşatarak öksürüğün kesilmesine sağlayarak hastanın rahatlamasına neden olur

 

erzincan escort

OKUYUCU YORUMLARI