Papatya Çayı Faydaları ve Zararları

Papatya Çayının Faydaları ve Zararları
 • 1 Star
  Loading...

Papatya Çayı Faydaları ve Zararları

Papatya çayının son birkaç yıldır en az siyah çay ve yeşil çay kadar sık tüketildiği bilinmektedir. Bileşikgiller familyasından olan papatya, yol kenarlarında ve çayırlarda oldukça yaygın olarak görülen bir çiçek türüdür. Papatyanın boyu yaklaşık olarak 25 cm’e kadar uzayabilmektedir. Papatya hafif bir yapıya ve oldukça hoş bir kokuya sahiptir. Ulaşımı oldukça kolay olan papatya çayı bileşiğinin sağlık açısından oldukça faydalı olduğu bilinmektedir. 

Papatya Çayı Faydaları Nelerdir

 • Papatya çayı özelliklerinden en bilindiği siniri ve stresi yatıştırması, kişiyi dingin ve rahatlamış bir ruh hali içerisine sokmasıdır.
 • Sinirleri yatıştırmasının yanında aynı zamanda ağrıları dindirici özelliği de bulunmaktadır.
 • Papatya çayı, özellikle grip, nezle vb. hastalıklarda vücut ısısını arttırarak terlemeye yardımcı olur.
 • Papatya çayı bağırsaktaki gazı ve idrarı söktürücü özelliği ile hazımsızlığı giderdiği bilinmektedir.
 • Mikrop öldürücü özelliği olan papatya çayı, ağızda meydana gelen yaraların ve boğaz, bademcik iltihaplarının tedavisinde ve diş eti iltihaplarında etkilidir.
 • Kadınların regl dönemlerindeki sancılarına da oldukça iyi gelen papatya çayı tam anlamıyla bir adet düzenleyicisidir.
 • Papatya çayının cilde olan faydası da yadsınamayacak derecede büyüktür. Çok etkili bir antioksidan olan papatya çayı cildi temizleme özelliğiyle ve etkili bir nemlendirici olmasıyla bilinir.
 • Papatya bitkisi cilt bakımı ve kozmetik ürünlerinde de oldukça sık kullanılan bir bitkidir.
 • Cildin beyazlamasına yardımcı olur ve lekeleri giderir.
 • Sivilce ve aknelerle mücadele eder ve cildi ölü hücrelerden arındırır.
 • Papatya çayı çok etkili bir kas gevşeticidir. Yorulan kasların rahatlamasını ve gevşemesini sağlayarak kaybedilen enerjisinin geri kazanılmasına yardımcı olur.
 • Papatya çayı ve papatya suyunun aynı şey olup olmadığı çokça tartışılan ve merak edilen bir konudur. Papatya suyu papatyaların kaynatılmasından meydana gelen sudur. Çayın hazırlanışı da bundan pek farklı sayılmaz bu sebeple papatya suyunu tüketmenin bir zararının olduğu söylenemez.

Papatya Çayı

Papatya Çayı

 

Papatya Çayı Zararları

Papatya çayının sağlığa ve vücuda olan faydalarını çok geniş bir yelpazede incelemek mümkündür. Bunun dışında her besinde olduğu gibi papatya çayının da yanlış şekilde ve yanlış miktarda tüketiminde birtakım olumsuz sonuçlar meydana gelebilmektedir. Papatya çayının zararları adlı bir sıralama yapmak pek mümkün değildir. Zira bahsedilen zararlar papatyanın kendi özü içerisinde bulundurduğu kötü maddeler veya etkiler değildir. Bunlar her besinde olduğu gibi kişiden kişiye metabolizma ve bünye üzerinde değişiklik gösteren yan etkilerdir.

Bebeklerde, hamile kadınlarda ve emziren annelerde papatya çayı tüketimine dikkat edilmesi gerekmektedir ve tüketmeden önce mutlaka bir doktora danışılmalıdır.

Papatya çayının bebeklere ve çocuklara ağızdan verilmemesi gerekmektedir. Bunun yanında eğer ciltlerine uygulanacaksa mutlaka inceltilerek uygulanmalıdır. Tansiyon, şeker hastalarının ve mide rahatsızlığı bulunan kişilerin doktorlarına danışmadan papatya çayı tüketmeleri doğru değildir. Papatya çayı ve papatya yağının sinir sistemi üzerinde ciddi etkileri vardır bu nedenle psikolojik rahatsızlıkları bulunanlar ve özellikle epilepsi hastaları doktora danışmadan kesinlikle papatya çayı kullanmamalıdır.

OKUYUCU YORUMLARI