Muz ve Faydaları

Muz ve Faydaları
  • 1 Star
    Loading...

Muz ve Faydaları

Eğer muz deyince aklınıza sadece çocuklar ve maymunlar geliyorsa yanılıyorsunuz. Muzun yararları, içeriğindeki zengin besinler ve vitaminler ile sağlığımıza katkı sağlayan elementlerden biridir.  Muzun sadece içi değil kabuğunun da dişler ve diş etlerini kuvvetlendirme ve göz kapakları ile ciltte çıkan kara lekelere karşı büyük bir etkisi söz konusudur. Muz bol miktarda kalori, protein, sodyum, potasyum, magnezyum, A,E,K ve vitaminleri içerir. Fakat muz yağ içermez.

 

Muz ve Faydaları

Muz ve Faydaları

Muzun Yararları

  • Yapılan araştırma sonuçlarına göre kan basıncını dengeler ve kan basıncının düzenlemesinde büyük etkisi olan muz, dolaylı olarak kalp hastalıklarına karşı vücudunuzun korunmasına da destek olur. Muzun yararları arasında felç ve inmeleri %40 oranında azalttığı da belirtilmiştir.
  • Potasyum yönünden son derece zengin bir meyve olan muz böbrek taşlarının düşürülmesinde büyük rol oynar ve kalsiyum tüketilmesini engelleyerek kırılgan kemik yapısının güçlenmesine yardımcı olur.
  • Sporcuların sık sık muz tükettiğine şahit olmuşsunuzdur bunun nedeni muzun içeriğinde bulunan kaloriden dolayı size enerji vermesidir.
  • Muz yemek sindirim sisteminin düzgün hareket etmesini sağlar ve eliminasyonu arttırmaya yardımcı olur, Muz kabızlık gibi sağlık sorunlarının doğal bir çözümüdür. Ayrıca içinde bulunan elementler ile sindirime yardımcı bakterilerin çoğalmasına yardımcı olur ve mide ekşimelerinin önüne geçer.
  • Düzenli miktarda tüketildiğinde ülserin olumsuz etkilerine karşı bünyeyi korumaktadır.
  • B6 vitamini içerdiği için kan için son derece önemli bir besin kaynağıdır. Amino asitlerin kırılmasını sağlayarak daha güçlü bağışıklık sisteminin oluşmasına yardımcı olduğu bilinmektedir. Tansiyonu da dengeler ve kanser ile mücadele ettiği bilim adamları tarafından açıklanmıştır.
  • Ayrıca muz derideki hastalıklara da oldukça iyi gelmektedir. Sedef ve akne gibi rahatsızlıklarda taze soyulmuş bir muzu direk olarak ilgili bölgeye uygulandığı takdirde ve bir süre beklendiğinde olumlu sonuçlar alabilirsiniz. Sadece sedef hastalarında bazen kızarıklıklara neden olabilir ama önce küçük bir alana uygulayarak cildiniz nasıl bir tepki vereceğini ölçebilirsiniz.

  

Strese Karşı Doğal Çözüm

Günlük yaşamın getirmiş olduğu stresli bir yaşam hepimizin ortak sorunu bu soruna en lezzetli çözüm ise muz tüketmektir. İçerdiği birden fazla madde ile stresi azaltmaya yardımcı seretonin seviyesini dengeler ve böylece bünyenizi strese daha dirençli bir hale getirerek ruh halinizi düzenler. Bunun yanında uykunuzu düzene sokarak uykusuzluğun neden olduğu rahatsızlıklara da son verir.

 

Muz Kabuğunun Yararları

Dünyanın çeşitli bölgelerinde muz kabuğu yemeklerin içinde de kullanılmaktadır ve içeriğindeki antioksidan özelliği ile vücudun temizlenmesine yardımcı olur. Sivilcelere iyi gelir ve muz kabuğunu sivilceli bölgede bir hafta boyunca günde 5 dakika kadar bekletirseniz akne ve sivilcelerin yok olduğunu görürsünüz.

Ağrı kesici özelliği taşır ve sedef hastalığına iyi gelir, Arı ve böcek sokmalarına karşı iyi gelir,  Ek olarakmuz kabuğunun faydalarından biri de göz sağlığınızı korumasıdır. Göz kapaklarınıza uyguladığınızda güneşin zararlı etkilerine karşı gözlerinizi korur.

 

 

amasya escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI