Migrene Ne İyi Gelir?

Migrene Ne İyi Gelir?
  • 1 Star
    Loading...

Migrene Ne İyi Gelir?

Migren toplum içerisinde çokça görülen ve yaşam kalitesini düşüren önemli bir rahatsızlıktır. Migren ağrılarına ne iyi gelir sorusu migren rahatsızlıkları çeken kişiler tarafından merak edilmektedir. Migren ağrıları zaman zaman kişileri zor durumda bırakabilmektedir. Peki migren nedir, nasıl geçer?

 

Migren Nedir?

Kişilerin baş ağrıları eğer ataklar halinde ortaya çıkıyorsa, bu ağrının migren olması ihtimali vardır. Migren atakları her zaman ortaya çıkmamaktadır. Yıl içerisinde 1-2 defa ataklar halinde ortaya çıkabilir. Migren ağrıları kimilerinde yılda birkaç defa görülse de kimilerinde bir ay içerisinde defalarca görülebilmektedir. Migren ağrılarının büyük bir çoğunlukla şiddetli bir şekilde seyretmektedir. Migren ağrıları ile ortaya mide bulantıları, kusma, ses ve ışığa karşı yüksek duyar çıkmaktadır. Bu belirtiler ile migren ağrılarınızı diğer ağrılardan ayıran bir özellik olabilir. Günlük yaşam içerisinde kişileri oldukça zor bir duruma sokan migren ağrıları günlük yaşamı kısıtlaması nedeniyle kişilerin dikkate alması gereken bir durumdur. Migren ağrısı teşhisleri doktor kontrolünde uzun süreçler içerisinde takip edilerek yapılmaktadır.

 

Migrene Ne İyi Gelir?

Migrene Ne İyi Gelir?

 

Migren Ağrısı Nedenleri Nelerdir?

Migren nedenlerinin başında genetik faktörler yer almaktadır. Genetik olarak ailede de migren görülüyorsa çocuklarda da bu rahatsızlığın görülmesi olasılığı oldukça yüksektir. Hem annesi, hem de babası migren hastası olan kişilerde migren rahatsızlığının görülmesi %75 oranında seyretmektedir. Genetik faktörlerin yanında migren ağrısı nedenleri hormonal değişikliklerdir. Hormonal bozukluklar var ve ilerleyen niteliklerde ise kişilerde migren rahatsızlıkları görülebilir. Migren en sık olarak kadınlarda görülmektedir. Kadınlarda görülme olasılığı erkeklere oranla 3 kat daha fazladır. Migren atakları adet dönemlerinde çok daha fazla olabilmektedir. Adet dönemlerinde hormonal değişiklikler olduğundan dolayı, migren atakları ortaya çıkmaktadır. Kusma, bulantı yanında genellikle ışığa ve sese karşı duyarlılık başlamaktadır. Genel olarak ağrılar tek taraflı ve yoğun olmaktadır. Sinirsel sistemlerde damarsal bozukluklardan kaynaklı olarak migren ağrıları ortaya çıkmaktadır. Migren atakları sık olmayan hastalarda hafif ağrı kesiciler yardımcı olabilmektedir.

  

Migrene İyi Gelen Bitkisel Yöntemler

Kişiler migrenle baş ederken kimyasal yollardan değil, elbette ki bitkisel yollardan çözümlere kavuşmak istemektedirler. Her türlü derde deva olan bitkiler, migren atakları içinde çok çeşitli yararlar sağlamaktadırlar. Sizlerde yarar sağlayan bitkileri araştırarak, çözüm yolu olarak kullanabilirsiniz. Özellikle hafif ataklar şeklinde ağrı seyrediyor ise bu durumlarda bitkisel çözümler oldukça işe yarayabilir. Kahve içeriğinde kafein içermesi nedeniyle migren ağrıları oldukça iyi gelmektedir. 1-2 saat aralıklarla bir fincan kahve içebilir ve ağrınızın hafiflemesini sağlayabilirsiniz. Kahvenin yanında yarar sağlayan çok çeşitli yöntemler vardır. Elma sirkeleri, nane, biber, bu, papatya, masaj gibi yöntemlerle de migren ağrılarından kurtulabilirsiniz. Bağ ağrılarına genel olarak buz uygulamak oldukça iyi gelebilmektedir. Ağrıyı hissettiğiniz anlardan itibaren buz uygulayamaya başlayabilirsiniz. Masajlar ile de kişiler beyne gönderilen sinyalleri arttırabilir ve migren ağrılarını giderebilir.

 

Migrene Ne İyi Gelir?

Migrene Ne İyi Gelir?

 

Migren Teşhisi Nasıl Konulur?

Ağrılar genel olarak yarım ve zonklayıcı şekilde ilerliyorsa ve giderek artıyorsa migren olması olasılığı göz önünde bulundurulur. Kusma, ışık ve sese duyarlılık, sinirlilik ya da aşırı neşelilik gibi anormal duygusal durumlar migren hastalarında görülebilmektedir. Çoğu zamanlarda kişiler kokuya, sese, ışığa karşı oldukça duyarlıdırlar. Ataklar halinde ay içerisinde tekrar ediliyorsa migrenden şüphelenilir. Kişiler hastalık dönemlerinde yemek yiyemez, huzursuz, konsantrasyon bozuklukları, dikkat azalması, sinirlilik gibi çok çeşitli durumlar ortaya çıkmaktadır. Migren tanıları genellikle kişilerin şikayetleri neticesinde nörolojik muayeneler ile konulmaktadır. MR görüntüleme incelemesine başvurulabilmektedir. Bu şekilde migrenden başka olasılıklarda ekarte edilebilmektedir.

 

OKUYUCU YORUMLARI