Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir?

Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Çay ülkemizde günlük hayatımızın önemli bir parçası. Özellikle yemek sonralarında çay içmek birçoğumuz için vazgeçilmez bir alışkanlık. Ama uzmanlar yemekten sonraki bir saat içinde çay içilmemesi konusunda uyarıyorlar.

Çayın içindeki bazı bileşenler demir emilimini olumsuz etkilemekte. “Consumer Reports” dergisinde 2004 yılında yayımlanan bir araştırma, çayın demir emilimini %64’e kadar engelleyebileceğini göstermiştir. Bu da, özellikle kadınlarda sık görülen demir eksikliği yani anemiye davetiye çıkarıyor.

“Peki bunun bir çıkar yolu var mı” diyorsanız, limonlu çaya geçmenizi öneririm. Çayınıza biraz limon sıkarak ya da ince bir limon dilimi ekleyerek, bu sorunu büyük ölçüde engellemeniz mümkün.

Çaya Limon Eklemenin Faydaları

Çayın demir emilimine olumsuz etkisi, C vitamini açısından zengin limon sayesinde aşılabilir. Çünkü C vitamini demir emilimini önemli ölçüde artırmaktadır. Çayın içindeki tanin gibi bazı bileşenler demir minerallerine bağlanarak onları işe yaramaz hâle getirirken, C vitamini demirin emilimi için uygun ortamı sağlayarak, emilimi hızlandırıp, artırmaktadır. Bu yüzden yemeğin hemen sonrasında illa ki çay içmek istiyorsanız, biraz limon katmayı düşünün.

Çaya limon katmanın diğer bir faydası ise, çayın içerdiği antioksidanları sindirim sırasında koruması. Antioksidanlar, zararlı serbest radikallerle savaşarak hücrelerin sağlıklı olmasına yardım eden organik bileşenlerdir. Antioksidanlar serbest radikallerin sebep olduğu birçok hastalığa karşı koruma sağlamaktadır.

Çayın içinde bolca bulunan antioksidan türü kateşindir. Bu bileşen kanser, kalp krizi ve diğer hastalık risklerini azaltır. Ama, maalesef, kateşinin önemli bir kısmı midede sindirim enzimleri tarafından parçalanır ve kateşin bağırsaklarda iyi emilmez. Bağırsaklardaki emilim sonrasında kateşinin %20’den daha azı vücutta kalır. Purdue Üniversitesi tarafından yapılan bir araştırmaya göre C vitamini bu kateşinin midede parçalanmasını engellemekte ve daha fazla emilmesine katkı sağlamaktadır. Çaya limon ekleyerek kateşin maddesinin %90’dan fazlasının vücutta kalmasını sağlayabilirsiniz. Böylece vücudunuzun hastalıklarla karşılaşma riskini azaltabilirsiniz.

Konsantrasyon sağlamak, bağışıklığı güçlendirmek ve birçok hastalığa karşı koruma sağlamak gibi faydaları olan çayı limon ekleyerek daha da güçlendirebilirsiniz. Lezzet anlamında da çayla iyi bir ikili olan limonu çay alışkanlığınızın bir parçası hâline getirmek sizin elinizde.

Limonlu Çayın Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI