Kuzukulak Otunun Faydaları Nelerdir?

Kuzukulak Otunun Faydaları Nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Şifalı bitkilerden olan kuzukulak otu, sağlık açısından birçok sorunun doğal tedavisini sağlamakta ve sağlığımızı korumaktadır. Çok az kişi tarafından bilinen kuzukulak bitkisinin faydaları nelerdir sizler için açıkladık.

Bahar aylarında yetişmekte olan kuzukulak otu bitkisi özellikle de potasyum bakımından çok zengindir. İhtiva ettiği bol miktarda potasyum yanı sıra kuzukulak bitkisi A, B, C vitaminleri ayrıca demir ve fosforu da içerir. Kuzukulak otunun yararlarını okuduğunuz zaman bu özel bitkiyi evinizden eksik etmek istemeyeceksiniz. Daha çok küçük kuzukulak otları kullanılmaktadır. İşte kuzukulak otunun sağlığa olan faydaları.

Kuzukulak bahar aylarında yetişir. Nemli havaları, killi ve kumlu toprakları sever. Tarlalarda, çayırlarda, mera ve ağaçların gölgelerinde kendine yetişme ortamı bulur.Halk arasında ekşimik,turşu otu,ebem ekşisi gibi isimlerle anılan kuzukulak’ın bilimsel adı ise Rumeks Acetosa’dır. Potasyum açısından zengindir ve içerisinde A, B, C vitaminleri ayrıca demir ve fosfor bulunmaktadır. Şekli kuzukulağına benzediğinden bu ismi almıştır. Çiçeklenmesi beklenmeden toplanmalıdır. Bu nedenle küçük boydaki kuzukulak otunu tercih etmelisiniz.

Kuzukulağın Faydaları

1- İskorbit adı verilen rahatsızlığın sebep olduğu diş eti çekilmesi ve kanamaları, diş dökülmelerine karşı içerisindeki C vitamini olmasından dolayı olumlu etkiler göstermektedir.
2- Kökü ve yaprakları bağırsakları yumuşatır, kabızlığa iyi gelmektedir.
3- Yaprakları böbrekleri çalıştırmaya yardımcı olur, idrar söktürücü görev yapar.
4- Körpe yapraklarından lapa yapılarak güneş yanıkları ve çıban tedavisinde şikayet edilen bölgeye sürülerek uygulanır.
5- Yorgunluk halsizlik ve güneş çarpmaları için yaprakları kullanılır.
6- Safra söktürücüdür.
7- Bağırsak kurtları ve basur tedavisinde kullanılır.
8- Yeşil tohumlarının demlenip içilmesi anne sütünü artırır.

Kuzukulak Otu Nasıl Kullanılır?

Taze kuzukulağı otu yaprakları üzerine 1 litre kaynar su dökülerek 10 – 15 dakika kadar demlenip içilir. Günde 2 – 3 bardak tüketmeniz yukarıda belirtmiş olduğum rahatsızlıkların tedavisinde kullanacağınız doğal bir ilaçtır.

Kuzukulağı ile salata yaparak tüm C vitamini ihtiyacınızı karşılayabilirsiniz. Kuzukulağı, küp küp doğranmış beyaz peynir ve domatesle kendinize sağlıklı bir salata yapabilirsiniz.

Kıyılmış kuzukulağı yemeklerinize katabilir,ıspanağı nasıl pişiriyorsanız o şekilde yemeğini yapabilir, peynirle harmanlayarak böreklerde kullanabilirsiniz. Kısır, mercimek köftesi ve çiğ köfte yanında yiyebilirsiniz. Kepek ekmek arasında bir parça peynir ve kuzukulak sizin için sağlıklı bir sandviç olacaktır.

Kuzukulak Otunun Zararları

Kuzukulağı otunu böbrek rahatsızlığı, romatizma, gut hastalığı ve idrar yolu rahatsızlığı olan hastaların yememesi, ayrıca çayını içmemesi gerekmektedir. Fazla yenilmesi – içilmesi halinde mide iltihabı, ishal, kusma ve kalp rahatsızlıklarına sebep olabilmektedir

Kuzukulak Otunun Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI

instagram volgers kopen volgers kopen buy windows 10 pro buy windows 11 pro