Kuşkonmaz Bitkisinin Faydaları

Kuşkonmaz Bitkisinin Faydaları
  • 1 Star
    Loading...

Vitamin ve mineral deposu olan kuşkonmaz ege mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sağlığa faydası saymakla bitmeyen kuşkonmaz bitkisinin acı ve tatlı olmak üzere iki farklı türü bulunuyor.

Vitamin ve mineral deposu olan kuşkonmaz ege mutfağının vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. Sağlığa faydası saymakla bitmeyen kuşkonmaz bitkisinin acı ve tatlı olmak üzere iki farklı türü bulunuyor.

Yılda maksimum 2 ay yetişen kuşkonmaz bitkisini tüketmek için Mart ayının başlarını beklemek gerekiyor. Her derde deva olan kuşkonmaz, Aydın’ın dağ köylerinde bolca bulunuyor.

Hamile ve bebek emziren annelerin tüketmesi tavsiye edilen kuşkonmaz bitkisi halk arasında sarmaşık, tiki kuyruğu ve eneç gibi isimlerle de anılıyor. Uzmanlar kuşkonmaz bitkisinin magnezyum, sodyum, demir, bakır, fosfor, selenyum, çinko, kalsiyum ve mangan gibi mineraller açısından zengin olduğunu belirtiyor.

C vitamini, K vitamini, B6 vitamini, A vitamini, tiamin ve niasin gibi vitaminler de kuşkonmaz bitkisinin içinde yeterli düzeyde bulunuyor. Bu sayede vücudun ihtiyacı olan maddelerin temini konusunda kuşkonmaz oldukça cüretkar görünüyor.

Kabızlık rahatsızlığı çekenler lifli yapısı nedeniyle kuşkonmazı bolca tüketmeliler. Kuşkonmaz bitkisinin sağlığa yararları nelerdir bahsetmek gerekirse;

Kalp Sağlığı

Folik asit içeriği nedeniyle günde üç kere bal ile kuşkonmaz suyunu karıştırıp içmek kalbinizi güçlendirir.

İdrar Sökücü

Etkili bir diüretik ilaç vazfesi gören kuşkonmaz, adet öncesi şişkinlik gidermede ve sinirlilik, yorgunluk, depresyon tedavilerinde kullanılabilir.

Doğum Kusurlarıyla Savaş

Folat tekrar buradaki en önemli etkenlerden biridir. Sağlıklı folat alımı olmadan, bir fetüsün sinir sistemi hücreleri düzgün bölünemez. Bu nedenle folat alımı spina bifida gibi doğum kusurlarına azaltmaya yardımcı olur ve bir yenidoğanın düşük doğum ağırlığı şansını azaltır.

Bilinen Diğer Faydaları

Kuşkonmaz suyunun alkali özelliği yüksektir ve dolayısıyla kas dokuları temizleyerek, kan asiditesinin azalmasına yardımcı olur ve aynı zamanda böbrek taşlarının eritilmesine yardımcı olur.

Artrit ve romatizmaya yardımcı olan anti-inflamatuvar etkili bir fitokimyasal içerir.

Kuşkonmazın düzenli tüketimi lif açısından zengin olduğu için, bağırsak hareketliliğini artırır.

İyi bir antioksidandır ve kanser, katarakt ve diğer göz sorunlarını önlemeye yardımcı olabilir.

Kan şekeri düzeylerini kontrol etmeye yardımcı olur bu nedenle diyabet hastaları için oldukça yararlıdır.

Süt üretimini uyardığı için emziren anneler için oldukça faydalı bir besindir.

Kuşkonmaz Bitkisinin Faydaları

Kuşkonmaz Bitkisinin Faydaları başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI