Kuşburnu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuşburnu
  • 1 Star
    Loading...

Kuşburnu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

Kuşburnu Rosa Canina adlı bir gülün meydana getirdiği meyvelere verilen addır. Kuşburnu Kuzey Afrika ve Avrupa’da yetişir. Aynı zamanda ülkemizde de mevcut olan kuşburnu, içerisinde oldukça zengin miktarda C vitamini bulundurmaktadır.

Bu nedenle, sağlık açısından oldukça yararlı bir besindir. Kuşburnu isteğe göre kurutularak veya direkt meyve şeklinde tüketilebilen bir besindir. Çok çeşitli olarak kullanabilen kuşburnu yalnızca meyve olarak değil, aynı zamanda reçel, pekmez ve çay olarak da tüketilebilir.

Kuşburnu Faydaları Neler?

Kuşburnu, özellikle kış aylarında oldukça fazla tüketilmesi gereken bir besindir. Zira içerisinde barındırdığı zengin C vitamini ve polifelonik sayesinde gribal enfeksiyonlara ve soğuk algınlığına karşı çok güçlü bir ilaçtır. Soğuk algınlığına yakalanan kişiler günde 3 bardağa kadar kuşburnu tüketebilirler. Bu sayede hem hastalıklarını atlatmış olacak, hem de bir daha yakalanmamak için önlem almış olacaklardır.

 

Kuşburnu yalnızca grip vb. hastalıklarda değil, aynı zamanda enfeksiyonel ve içerisinde iltihap barındıran hastalıklarda da oldukça etkilidir. Kuşburnunun eklemsel hastalıklarda da çok güçlü bir iyileştirici olduğu kanıtlanmıştır.  Kuşburnunun aynı zamanda idrar sökücü özelliği de mevcuttur.

 

Tüketildiği takdirde şişkinliklere iyi gelir ve vücuttaki ödemin kolaylıkla atılmasına yardımcı olur. Kuşburnu çay olarak tüketildiğinde öksürüğe çok iyi gelir. Bu faydası aynı zamanda araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

  

Kuşburnu kansızlık probleminin çözülmesinde oldukça yararlıdır. Zira kan hücrelerinin çoğalmasını sağlar ve vücuttaki demir ihtiyacının karşılanmasına yardımcı olur. Mide bozukluklarına da çok iyi geldiği bilinen kuşburnu, mide spazmlarını rahatlatır, ülser vb. mide sorunlarını da önlemektedir.

 

Kuşburnu cilt sağlığı açısından da oldukça faydalı bir besindir. Doğal bir cilt bakımı ürünü olarak kullanılabilen kuşburnu, kış aylarında kurumuş cildin nem dengesini düzenler. Bununla birlikte bitkisel özelliğiyle tedavi eder.

 

Kuşburnunun en faydalı tüketim şeklinin çay olarak tüketimi olduğu bilinmektedir. Düzenli olarak tüketildiğinde şeker hastalığı riskini azaltır. İleri dereceye gelmiş şeker hastalığına sahip olan kişilere bile ciddi düzeyde fayda sağlar.

Kuşburnu Faydaları

Kuşburnu Faydaları

 

Kuşburnu Zararı Var mı?

Her besin fazla tüketildiğinde veya yanlış şekilde tüketildiğinde birtakım zararlara ve yan etkilere sahiptir. Kuşburnu da, sayılamayacak derecede faydasının yanında bu denli yan etkilere ve zararlara sahip olabilmektedir.

 

Kuşburnu tüketmek isteyen kişiler, eğer hassas ve çabuk tepkime gösteren bir bünyeye sahiplerse mutlaka tüketmeden önce bir doktora başvurmalılardır.

 

Zira kuşburnu hassas bünyelerde birtakım alerjik sorunlara sebebiyet verebilmektedir. Kimi zaman kuşburnu farklı bünyelerde uyku bozukluğu, mide ağrısı, mide bulantısı, ishal, baş dönmesi gibi yan etkilere neden olabilmektedir.

 

Emziren annelerin ve hamile kadınların kuşburnu tüketmeden önce mutlaka doktorlarına danışarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Her doğal besinde olduğu gibi kuşburnunun da aşırı tüketiminden kaçınılmalı ve doğru doz miktarını öğrenip o şekilde tüketilmesi gerekmektedir.

 

OKUYUCU YORUMLARI