Kızılcık Otu ve Faydaları

Kızılcık Otu ve Faydaları
  • 1 Star
    Loading...

Kızılcık Otu Bitkisi Nedir?

Kızılcık otu, Kızıldereliler tarafından yaraları sarmak için kullanılmıştır. Peki nedir bu kızılcık otu bitkisi? Bu yazımızda bunlardan bahsedeceğiz.Çoğunluğu çalı veya ağaç halindedir. Odunsu ve bir kaçı da otsu karakterdedir. Kışın yapraklarını döken, yeşil bitki cinsi olarak bilinir. Yaprakları sade, uzun veya kısa saplıdır. Çatallı tüylü bir yapısı vardır. Çiçekleri salkım şeklindedir. Kızılcık otunun 40’a yakın türü bulunmaktadır. Meyvesi yuvarlaktır. Boyu 7-8 metredir. Kızılcık otu çalı şeklinde olarak da görülür. Kış aylarında yapraklarını dökmektedir. Ayrıca çiçekleri yapraklardan önce açmaktadır. Kızılcık otunun rengi sarıdır. Yaprakları kırmızı renktedir. Meyvelerine gelecek olursak, meyveleri şeker, müsilajlı maddeler bulunur. Kabuklarında ise reçineli maddeler vardır. Ayrıca tanen ve müsilaj da bulunur. Meyvelerinin yenmesi ile birlikte şurubu da yapılmaktadır.

 

Kızılcık Otu Faydaları:

Kızılcık otu meyveleri ishali keser fakat kabızlık yapar. Kabukları ateşi düşürür. Ağızda oluşan yaraları geçirir. Şurubu ise vücuda kuvvet verir.

Bakterilere karşı vücudu korur. İdrar yolu enfeksiyonu önler. Mesane ve böbrek iltihabını tedavi etmek de yardımcı olur. Kolestrolu engeller. Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar. En önemlisi kan pıhtılaşması riskini önler. Eğer ki kızılcık içecek olarak tüketilirse dişlerin temiz kalmasını sağlar. Kızılcık otunun faydalarından birisi de böbrek taşlarının oluşumunu engeller. Kızılcık otu bitkisi cilde canlılık kazandırır. Cildin kurumasını engellemektedir. Kozmetik sektöründe krem yapımında kullanılmaktadır.

Kızılcık Otu ve Faydaları

Kızılcık Otu ve Faydaları

Kızılcık ile İlgili Bilinmesi Gerekenler

Bu yazımızda kızılcık otu bitkisine ve özelliklerine değineceğiz. Bu meyve Blue berryhill olarak da bilinmektedir. Yaban mersini ile aileden gelmektedir. Küçük kırmızı ve ekşi meyveleri bulunur. Sokak kenarında yetişir. Yabani olarak küçük çalılar şeklinde yetişebilir. Kızılcık otu meyvesini kış aylarında marketlerde, manavlarda ve pazarlarda taze olarak bulabilirsiniz. C vitamini içermektedir. Ayriyeten lif içerir. Peki kızılcık otu kaç kaloridir? Bir bardak kızılcık suyu 45 kaloridir. İçinde sakaroz, glukoz, sorbitolfruktoz içerir. Besin açısından zengindir. Meyvesinde demir, kalsiyum, potasyum, fosfor, manganez ve gümüş bulunur. Bitkinin yaprakları ise içinde flavonoidler ve triterpenoids bulundurur.

tekirdağ escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI