Karayemişin Faydaları Nelerdir?

Karayemişin Faydaları Nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Şifalı bitkiler arasında sağlığımız için çok faydalı olan karayemişin yararları hakkında sizleri bilgilendirdik.

Kış mevsiminde ağaçlarını dökmeyen ve boyu 7 metreyi bulabilen bir ağaç türü olan karayemiş, ülkemizde bilhassa Karadeniz bölgesinde yetişmekte ve Karadenizliler tarafından sıklıkla kullanılmaktadır. Sağlığımıza mütenevvi faydaları dokunan karayemiş nasıl kullanılır, karayemiş ne işe yarar, karayemişin faydaları başlığı altında sizler için açıkladık.

Sinirleri yatıştırır ve kalp çarpıntısını giderir. Bronşitte faydalıdır. Nefes darlığını giderir ve öksürüğü keser. Karın ağrısı ve bulantılara karşı faydalıdır. Spazm çözücü ve idrar söktürücüdür. Adet gecikmelerini gidermeye yardımcı olur. Antioksidan etkileri ile yaşlanmayı geciktirir. Cilt hastalıkları, kanser, Alzheimer ve şeker hastalığına karşı koruyucudur.

Karayemiş Nasıl Kullanılır?

Meyveleri taze olarak, meyve tohumları kurutulup toz haline getirildikten sonra, taze yaprakları ise suyu sıkılarak kullanılır. Meyve tohumları kandaki şeker oranını düşürücü etkisi ile şeker hastaları için faydalıdır. Meyveleri idrar söktürücü ve taş düşürücü olarak kullanılır. Taze karayemiş yapraklarından elde edilen taflan suyu göğsü yumuşatır ve öksürüğü keser. Taze yaprakları zehirlidir. Bu nedenle, yaprakların yenmesi zehirlenmelere neden olabilir. Yalnızca su buharı ile yaprakların suyu çıkarılarak bu su kullanılır.

Karayemişin Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI