Karabaş Otunun Faydaları

Karabaş Otunun Faydaları
 • 1 Star
  Loading...

Karabaş Otu

Ülkemizde Akdeniz bölgesinde yetişen ve ilkbahar ayları ile yaz aylarının başında çiçek açarlar. Çiçekleri pembe ile mor arasındadır, çok hoş bir kokusu vardır ve diğer ismi ile lavantadır. Karabaş otunun eski dönemlerden beri sinir ve ruh hastalıkları gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanıldığı bilinmektedir.

 

Karabaş Otunun Faydaları

Karabaş otunun en bilinen faydası ruh ve sinir hastalıklarının tedavisinde kullanılıyor oluşudur fakat bunun yanı sıra içerisinde bulunan A ve C vitamini ile kalsiyum ve demir içermesi onu doğal bir sağlık deposu haline getirir. Bütün bunların yanında hoş kokusu ile doğal bir parfüm olarak kullanılmatadır.

Çok sayıda cilt hastalığına iyi gelen karabaş otu kozmetik ve cilt bakımında da kullanılmaktadır. Akne tedavilerinde de, cilt üzerinde meydana gelen kızarma ve şişlikler içinde kullanımı oldukça yaygındır. Ve kaşıntıları rahatlatıcı etkisi ile egzama gibi cilt hastalarının tedavisinde de kullanılmaktadır.

Cildin yaşlanma sürecini geciktirir, ciltte meydana gelen kırışıklıkların giderilmesine yardımcı olur, yaraları dezenfekte eder ve iyileşmesine destek olur.

Karabaş otunun faydalarından biri de saçlara iyi gelmesidir. Özellik ile saç dökülmeleri karşı doğal bir ilaçtır, kepek problemlerine karşı iyi gelmekte ve kuru kafa derisi gibi sorunlarla da savaşmaktadır. Saçın uzamasını sağlar ve saç sağlığını korur.

Karabaş Otunun Faydaları

Karabaş Otunun Faydaları

Karabaş Otu Çayı

Bir bardak kaynamış suyun içine karabaş otu tomurcuklarını ekleyin ve bir saat kadar demlenmesini bekleyin bir saatin sonunda daha fazla bekletmeden tüketin, bu çay ile kan hücreleri yenilenir ve korunur, kanda oksijen taşımakla görevli olan hücreleri güçlendirir. Ve aynı karışımı iki bardak su ile yapabilir ve bir bardağı ile yüzünüzü yıkayabilirsiniz.  Bu işlem ise cilt sağlığınızı korur ve yaşlanmanın önüne geçersiniz.

 

Ağrı Kesici Karabaş Otu

Karabaş otu günlük hayatımızın bir parçası haline gelen stresin olumsuz etkilerinden kaynaklanan baş ağrılarına ve migren ağrılarına iyi gelen bir etkisi vardır. Karabaş otunu başınızın etrafına ve boyun bölümüne uygulandığında migren ağrıları da dah,l olmak üzere ağrılara iyi gelen bir yapısı vardır.

Ayrıca karabaş otu gerek işimiz gerek ise duruş bozukluğundan kaynaklanan kas ağrılarına iyi gelmektedir.

 

Çocuklarda Karabaş Otu Kullanımı

Ergenlik çağına gelmemiş çocuklarda cilt hastalıklarının tedavisinde karabaş otu kullanımı tavsiye edilmez. Bunun nedeni ise bazı hormon bozukluklarına neden olmasıdır örneğin erkek çocuklarda meme büyümesi gibi sorunlara neden olabilmektedir.

 

Diğer Faydaları

 • Kaygı ve stresi azaltan bir etkisi vardır
 • Genel enfeksiyonlara iyi gelir
 • Sigarayı bırakmayı kolaylaştırır
 • Egzama ve cilt kuruluğu gibi rahatsızlıkların belirtilerini azaltır
 • Sinirleri yatıştırır
 • Strese bağlı baş ağrıları ve kas ağrılarına iyi gelir
 • İdrar yolu enfeksiyonutedavisinde etkili bir bitkidir
 • Sigara kullanımını azaltmayı ve sigarayı bırakmayı kolaylaştırır
 • Kan dolaşımını hızlandırır
 • Hafızayı güçlendirici bir etkisi vardır.

erzincan escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI