Karabaş Otu Sinir ve Strese İyi Geliyor?

Karabaş Otu Sinir ve Strese İyi Geliyor?
  • 1 Star
    Loading...

Sinir ve stres birçok hastalığın ana kaynaklarından biridir. Sinir ve strese karşı içilebilecek bitki çayları arıyorsanız, size tavsiyemiz karabaş otunu denemeniz. Zira, karabaş otu sinir ve strese çok iyi geliyor.

Kan sulandırma, kanseri önleme gibi etkileri bulunan karabaş otu, aynı zamanda sinir ve strese de çok iyi geldiği ilmi araştırmalarla kanıtlanan bitkilerden birisidir. Karabaş otunun faydaları o kadar çok ki, uzmanlar düzenli şekilde kullanıldığında hiçbir sakıncası bulunmayan bu bitkiyi şiddetle tavsiye etmektedir. Sinir ve strese karşı karabaş otu nasıl kullanılır, ne gibi etkiler gösterir makalemizin devamından öğrenelim.

Sinirsel baş ağrısı, uykusuzluk ve yüksek tansiyon gibi yakıntılarda daha çok tesirli olan karabaş otu, damar açıcı ve vücutla bağırsakları da kuvvetlendirici faydalara da sahiptir. Ayrı olarak anüs hastalıklarına karşı da tesirlidir. Karabaş otu suyu tarçın, karanfil, kimyon, kişniş gibi maddelere içilirse el ve aAyak titremelerini sonlandırır, kişiye oldukça büyük bir rahatlık sunar.

Karabaş otunun ihtiva ettiği 1,8-cineole; antibakteriyel, antialerjik, sedatif (sakinleştirici), antirhinitis (burun nasal membranında oluşan enfeksiyona karşı), antilaryngitic (ses tellerindeki enfeksiyonlara karşı) ve hypotensive (tansiyon düşürücü) özelliği olan bir maddedir. Ekseri karabaş otu yirminin üzerinde antibakteriyel özellikli etkin maddeyi bünyesinde barındırmaktadır. Bilhassa, ihtiva etmiş olduğu caryophyllene maddesi staphylococ ve de streptococ bakterilere karşı spesifik (özel) olarak çok güçlüdür ve bu sayede birçok bakteriyel hastalıkta karabaş otu ile önlenmiş oluyor.

Sinir ve stres için ne yapmalıyız?

Uzmanlar, yararından dolayı ‘beyin süpürgesi’ olarak tabir ettikleri karabaş otunu stres altındaki kişilere şiddetle kullanımını önermekteler. İşyerinde yorucu bir günün sonunda gerginlik ve zihin yorgunluğu husule gelmişse karabaş çayı yararlı olabilir.

Karabaş otu çayı nasıl hazırlanır?

Bir bardak kaynamış suda bir tutam (1-2 çay kaşığı=1,5 gr) karabaş otu 5 Dakika demlendirildikten sonra içiliyor.

Karabaş otu, huzursuzluğa, sinirsel orijinli bağırsak bozukluklarına, sinirsel yorgunluğa, uyku düzensizliklerine, grip, Astım ve romatizmaya iyi geliyor ve endirekt yoldan kolesterolü düşürüyor. Günlük doz takriben 3 fincan kadar

Karabaş Otu Sinir ve Strese İyi Geliyor? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI