Ihlamur Nasıl Pişirilir?

Ihlamur Nasıl Pişirilir?
  • 1 Star
    Loading...

Şifalı bitkilerden olan ıhlamurun farklı türlerde pişirerek çeşitli hastalıkların tedavisinde doğal şifa kaynağı olarak kullanabilirsiniz. Ihlamur pişirme yöntemleri, ıhlamur çayı demleme ve ıhlamur çiçeği kullanımı hakkında merak edilenleri uzmanlarımız sizlerle paylaştı.

Faydaları saymakla bitmeyen şifalı bitkilerden ıhlamur, yüzyıllardır mütenevvi hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ihlamurun çiçeği, yaprakları ve kurutulmuş halini pişirerek, demleyerek ve diğer bitkilerle karıştırarak kullanabilirsiniz. Ihlamurun besin maddelerini öldürmemek için pişirme yöntemine son derece dikkat edilmelidir. Peki, ıhlamur çiçeği nasıl pişirilir, ıhlamur çayı nasıl demlenir ve ıhlamur yaprakları nasıl kullanılır?

Bir tutam ıhlamurun üzerine yeteri miktarda sıcak su eklenip 5 dakika bekletilir. (Ihlamuru ocakta kaynatmayın) Dilerseniz içine limon yada tarçın çubuğu koyarak ta içebilirsiniz.

Ihlamur çayı: Terletici olarak, 1 Tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynatılmış suya atılır. 1-2 dakika kaynatılır. 5-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Biraz bal ile tatlandırılarak, sıcak içilmelidir.

Ihlamur çayı: Terletici olarak, 1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynatılmış suya atılır. 1-2 dakika kaynatılır. 5-10 dakika demlendikten sonra süzülür. Biraz bal ile tatlandırılarak, sıcak içilmelidir.

1 bardak su kaynatılır. 1 tutam ıhlamur çiçeği konur. 10 dakika bekletilir.
Günde 2-4 bardak içilir. İçindeki saponin maddesi sebebiyle balgam sökyürücü ve göğsü yumuşatıcıdır.

Eşit miktarda ıhlamur,murver çiçeği, papatya, karıştırılır. 2 tatlı kaşığı 2 su bardağı kaynatılan suya atılır. 1-2 dakika kaynatılır.

5-10 dakika dinlendirilir. Sıcak olarak 1 çay bardağı içilir.

Ihlamur, Kuşburnu, Papatya, Nane ve Hatmi, eşit oranda, ince kıyılmış olarak karıştırılır.

1 tatlı kaşığı dolusu ince kıyılmış bitki, 1 bardak kaynatılmış suya atılır.1-2 dakika kaynatılır.

5-10 dakika demlendirilir. Sonra süzülür. Biraz bal ile tatlandırılarak, sıcak içilmelidir.

4 bardak suya 40 gr ıhlamur ağaçı kabukları, yaprak ve çiçekleri konur. Su 1,5 bardak kalana kadar kaynatılır.

Yemek aralarında 1 fincan soğuk ve sıcak olarak içilir 10- 20 günlük kürler yapılır.2-4 yıl devam edilir.

Ihlamur Nasıl Pişirilir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI