Hibisküs Çayının Faydaları

  • 1 Star
    Loading...

Hibisküs çayını düzenli olarak içmek, şişkinliği azaltır. Çünkü Hibisküs, antioksidan bir bitkidir ve bağışıklık sistemini güçlendirir. İçeriğinde bol miktarda C vitamini bulunur. Şeker ve tansiyon hastalığı olanlar kullandığında, kıunnamed-file.gif[/caption]a süre içinde değerlerini normalleştirir. Hibisküs çayı zayıflamada da oldukça faydalıdır. Yemeklerden sonra içilecek olan bu çay, kilo kaybetmenize yardımcı olacaktır. Vücuttaki ölü hücreleri yeniler, kırışıklıkları önler ve cildin yaşlanmasını geciktirir. Ayrıca böbrek iltihaplarını giderdiği söylenmektedir. Aktarlarda bulunan hibisküs bitkisinin kurutulmuş çiçeklerinde edinerek, günde 2-3 fincan tüketmeniz mümkündür. Bağışıklık sistemini güçlendiren bu bitki, kış hastalıklarından korunmak için de kullanılmaktadır.

Hibisküs Çayının Zararları

Hibisküs çayının yan etkileri olabileceğinden, günde 2-3 fincandan daha fazla içilmemelidir. Kansızlık tedavisi gören kişilerin bu çaydan kullanması sakıncalıdır. Hibisküs bitkisi, demir emilimini azalttığı için doktor kontrolünde uygulanan tedaviden sonuç alınmamasına neden olabilir. Bu sebeple kansızlık tedavisi gören veya kabızlık problemi olan kişilerin doktora danışmadan kullanmaması önerilir.

Hibisküs Çayı Nasıl Demlenir?

Kaynatılmış bir fincan suyun içerisine, birkaç gram kurutulmuş Hibisküs çiçeğinden konulur. 2-3 dakika süresince demlenir. Ilındıktan sonra, süzülerek tüketilebilir. Çayın tatlandırılması için beyaz şeker yerine, bal ilave edebilirsiniz. Ayrıca limon ya da portakal ile de yeni tatlar keşfedebilirsiniz. Aroması biraz değişik olan hibisküs çayının içine iki damla limon veya portakal sıktığınızda tadı değişecek ve oldukça leziz olacaktır. Ayrıca bazı ülkelerde melisa bitkisi ile karıştırılarak demlenmektedir.

OKUYUCU YORUMLARI