Hanımelinin Faydaları Nelerdir?

Hanımelinin Faydaları Nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Sarmaşık ve çalı türü bir bitki olan hanımeli, sağlık açısından birçok amaçla kullanılan şifalı bitkiler arasındadır. Hanımeli bitkisin faydaları, hanımeli nasıl kullanılır ve hangi hastalıklara iyi gelir buyurun öğrenelim.

Pek çok türü bulunan bir şifalı bitkidir, hanımelidir. Avrupa hanımeli, Japon hanımeli, beyaz hanımeli bu türlerden sadece birkaçıdır. Daha sayamadığımız 150’den fazla türe sahiptir. Hanımeli bitkisinin yararları da oldukça fazladır. Doğru kullanıldığı zaman hanımeli birçok hastalığı tedavi eder. Alternatif tıbbın en etkili şifa kaynağı olan hanımeli bitkisini faydaları şunlardır:

Hanımeli şifalı bitkisi yaprakları karışıktır ve 10 santimetre civarında bir uzunluğa sahiptir. Genelde dökülen yaprakları vardır fakat bazı türlerinde kalıcı olabiliyorlar. Hanımeli bitkisinin çoğu türleri hoş ve güzel kokuludur. Yenebilen nektarlar üretebilirler, çan şeklinde çiçekleri vardır.

Meyvesi, oldukça fazla çekirdekli olup, mavi, siyah yada kırmızı çitlembik görünümündedir. Türlerinin çoğundaki meyveler genelde zehirlidir fakat bazı türlerinin meyveleri ise yenilebilir meyvelere sahiptir. Hanımeli bitkisi, bazı larvalar tarafından yenilmektedir.

Hanımelinin Faydaları

Nefes darlığını giderir
Bronşite iyi gelir
Öksürüğü keser
Böbrek şişliğini dindirir, nikris hastalığına iyi gelir.
Spazm önleyicidir.
Kuvvetli idrar söktürücüdür.

Hanımeli çiçeği nasıl kullanılır?

Hanımeli çiçeğinin yaprakları, kabukları ve çiçeği kullanılarak üç şekilde yapılır. Haşlaması, gargara yapılması ve çayı yapılması. Hanımeli çayı, nefes darlığı ve bronşite iyi gelecektir. Kısa yoldan iyileşmenizi sağlayacaktır. Kurutulmuş çiçekleri, kabuk ve yaprakları haşlanıp düzenli olarak içilirse mide hazımsızlığına, mide rahatsızlıklarına, böbrek şişmesine, öksürüğe iyi gelecektir.

Hanımeli bitkisinin bazı türleri zehirli olduğundan bundan başka bilinen bir zararı yoktur. Doğal ve faydalı bir bitkidir.

Hanımelinin Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI