Gurmar Faydaları

  • 1 Star
    Loading...

Gymnema olarak da bilinen Hindistan kökenli, sarmaşık bir bitkidir. Gurmar yaprakları genellikle ilaç yapmak için kullanılmaktadır. İsteğe göre çay ve kapsül şeklinde de kullanılmaktadır. Sağlık alanında birçok etkiye sahiptir.

Gurmar Otunun Faydaları
Gurmarın faydaları
şöyle sıralanabilir: Gurmar yaygın olarak insülin salgılaması amaçlı diyabet hastalarında kullanılmaktadır. Bitki kan şekerinin düşmesini sağlar. Bununla beraber, metabolik sendrom, sıtma, öksürük, yılan sokması, gibi durumlarda faydalıdır. Gurmar iyi bir idrar sökücüdür. Bu yüzden kilo kaybına katkıda bulunur.  Gurmar, bağırsakta bulunan şekerin emilimini azaltır. Bunu, içerdiği kimyasal maddelerle sağlar. Böylece kan şekerinin düşmesinde etkilidir. Şeker hastaları için pankreas hücrelerini büyüterek insülin miktarını çoğaltır.

 

Gurmar Zararları
Gurmarın yan etkileri ve riskli gruplar:  Hamilelerin ve ameliyat olacakların kesinlikle bitkiyi kullanmamaları gerekir. Yan etkilerden en sık görüleni, kan şekerinin düşmesine bağlı halsizliktir.

Gurmar yanlış ve aşırı dozda kullanılırsa kesinliği tam olmamakla beraber bazı yan etkilere neden olabilir. Görülen yan etkilerin kan şekeriyle bağlantısı vardır.

Gurmar KullanımıGurmar Faydaları.
Gurmar kullanmadan önce mutlaka bir doktora başvurulmalıdır. Kullanım için uygun miktar bu şekilde belirlenebilir. Kulanım miktarı yaşa, sağlık ve diğer bazı koşullara bağlıdır. Her hastada farklı kriterler göz önünde bulundurularak Gurmar kullanımı için doz belirlenir. Standart bir ölçü söylemek için bilimsel yeterlilik yoktur. Şeker hastalığı kaynaklı tedavilerde gurmar kullanımında mutlaka bir doktordan yardım alınmalıdır.

OKUYUCU YORUMLARI