Fesleğenin Yararları ve Zararları

Fesleğenin Yararları ve Zararları
  • 1 Star
    Loading...

Fesleğenin Yararları ve Zararları

Fesleğen “basil” olarak bilinen bir bitki olup kelimenin kökeni Latinceden gelmektedir. Kelime anlamı kral olduğundan, herkes tarafından kral bitkisi olarak bilinmektedir.  Fesleğen ülkeden ülkeye farklı sembolik içeriklere sahiptir.

 

Hindistan’da her hastalığa iyi geldiği düşünüldüğü için ‘kutsal’ olarak anılmaktır. İtalya da ise aşkın sembolü olduğuna inanılan fesleğen, herkesin cebinde bulunmaktadır. Fesleğen hem kültürel hem de sağlık açısından oldukça önem teşkil etmektedir. Fesleğen bitkisi vitaminler ve mineraller açısından zengin bir içeriğe sahiptir. Bu zengin içerik sayesinde DNA’mız korunuyor, iltihaplara karşı daha dirençli oluyoruz, kalp ve damar hastalıklarımız önleniyor, diyabet hastalığı kontrol altına alınıyor. Vücudumuz için sayısız faydası bulunan fesleğen bizim için bulunulmaz bir bitkidir.

 

Fesleğenin Yararları ve Zararları

Fesleğenin Yararları ve Zararları

 

Fesleğen Bitkisinin Yararları nelerdir

Fesleğen, vitamin ve minerallerin yanı sıra esansiyel yağ açısından da zengindir. Bu inanılmaz yağ harika bir antibakteriyel özelliğe sahiptir. Vücudumuzu herhangi bir kötü dış etkenden koruyan fesleğen, bakterilerin sebep olduğu ateşli hastalıklara da iyi gelmektedir. Bakteri ve virüsleri vücuttan atmada, korumada çok etkilidir. Bu nedenle solunum yollarımızdaki hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır.

 

Bunların yanında kalp sağlığını da desteklemektedir. Antioksidan olarak tanınan fesleğen kalp hastalıkları için de etkili olabilir. Özellikle kalp spazmı riskini azaltmak için alternatif tıpta kullanıldığı bilinmektedir. Yapılan araştırmalara göre fesleğen bağışıklık sistemimiz için birebirdir. İçeriği sayesinde enfeksiyonlarla mücadele eder. Grip, soğuk algınlığı gibi hastalıklarda sıkça tercih edilmektedir. Fesleğende bulunan yağlar ve antioksidanlar insülin direncini düşürerek diyabet haslığı için alternatif olarak kullanılabilir.

  

Tüm bunların yanında kansere iyi gelen fesleğen bitkisi birleşenleri sayesinde tümörlü hücrenin kana geçmesini engellemektedir. Bazı araştırmalara göre fesleğen strese de iyi gelmektedir. Fakat bu konuda da tıpkı diğer faydaları gibi tıbbi bir desteği yoktur. Sağlığımızın yanı sıra cilt ve saç bakımında da sıkça karşılaşmaktayız fesleğenle. Arındırıcı özelliğiyle cilde parlaklık kazandırmaktadır. Saç bakımı için hemen hemen çoğu organik şampuanda görülmektedir. Üstelik sadece bakım değil cilt hastalıkları tedavisinde de vardır.

 

Fesleğen Bitkisinin Zararları

Vücudumuza bunca yararı olmasına rağmen bazı koşullarda vücudumuz için zararlı hale gelebilmektedir. Yeterli miktarda ağız yoluyla tüketimde hiçbir problem görülmemektedir.  Yapılan bir araştırmada sadece çok az insanda kan şekeri düşmesi problemine neden olduğu söylenmiştir. Fakat uzun süreli fesleğen tüketimi vücudumuzu riske atarak karaciğer kanserine davetiye çıkarabilir. Bu nedenle kullanım miktarına her zaman dikkat edilmelidir.

OKUYUCU YORUMLARI