Defne Yaprağı Faydaları

Defne Yaprağı Faydaları
  • 1 Star
    Loading...

Defne Yaprağı Faydaları

Yahni yemeklerinde, buğulamalarda ve sulu yemeklerde sık sık kullandığımız defneyaprağı aynı şekilde sağlık içinde faydalı olması yüzyıllardır birçok hastalığa karşı kullanılmakta olan şifalı bitkiler arasında yer almaktadır. Defneyaprağı çayı geleneksel olarak vücudumuzdaki fazla suyun atılması için kullanılmaktadır. Demir bakımından da oldukça zengin olan defneyaprağı demir eksikliğine bağlı oluşan anemi tedavisinin yardımcı doğal bir ürün olarak da tüketilir.

 

Defneyaprağı A Vitamini Bakımından Zengindir

Yüksek miktarda demir, kalsiyum, manganez, ve de magnezyum içermektedir. Sindirim sorununa ve mide ağrılarına iyi gelir. Terlemenizi azaltır. Göz sağlığımızı korur. Antioksidandır aynı zamanda cilde iyi gelir. Tansiyonu dengede tutar. Şişkinliği alır. Çeşitli hastalıklara karşı vücut direncini korur ve güçlendirir. Yağı ciltte oluşan yaraların çok daha hızlı iyileşmesine yardımcıdır. Öksürüğe oldukça iyi gelir. Yüksek derecede balgam söktürücü etkisi vardır. İştahı açar. Uyku düzenini düzenler. Gaz giderir. Kendine haz hoş kokusu ve aroması ile bir arada olan defneyaprağı birçok kişinin severek kullandığı bir bitkidir. Özelliklede yemeklere çok harika bir tat ve hoş koku verir. Et yemeklerinin, balık yemeklerinin arananıdır. Pek çok kişi tarafından severek tercih edilir. Ünlü lokantalarda bu şifalı ve leziz bitki yaprağı bolca kullanırlar.

 

Defne Yaprağı Faydaları

Defne Yaprağı Faydaları

Defne Yaprağının Faydaları Nelerdir?

Mutfakların vazgeçilmezlerinden olan özelliklede Akdeniz mutfaklarında çok sık kullanılan, yemeklere harika bir tat katan defneyaprağı, son senelerde faydaları ile de adından söz ettirmektedir. Yurt dışın bulunan ülkelerde de özelliklede ünlü restoranların vazgeçilmez bitkileri arasındadır. Bu şifalı defneyaprağının faydalarından bahsedecek olursak öncelikle soğuk algınlığında grip gibi kış hastalıklarının önlenmesinde yardımcı olur. Balgam söktürme özelliği vardır aynı zamanda İdrar söktürücüdür. Astım gibi solunum hastalıklarına da fayda sağlar. Yapılmış olan bir araştırmaya göre, defneyaprağının yaraları çok kısa sürede iyileştirdiği, açık yaralarında çabuk kapanmasını sağladığı sonucuna varılmıştır.

 

Zayıflamanıza Yardımcı Defneyaprağı 

Zayıflamaya yardımcı olarak kullanılır. Defneyaprağını, etkilerini en iyi şekilde gösterebilmesi için genel olarak yaz aylarının sonunda toplamak gerekir. Kurutulma işleminin sonrasında güneşle doğrudan olarak temas ettirilmemelidir. Gölge ve havadar yerde kurutmaya özen gösterilmelidir.

  

Terletmeyi Sağlar, Mikrop Kırıcıdır

Defneyaprağının içerisindeki bileşenlerinde bulunan kimyasallar sayesinde terlememizi sağlar. Bu özelliği ile soğuk algınlığını iyileştirmede kullanılır. Birçok soğuk algınlığı ilacının yapım aşamasında defneyaprağından faydalanılmaktadır. Eğer çayını hazırlayıp içtiğinizde, vücudu terletip yüksek ateşinde düşmesine yardımcı olur. Grip, nezle gibi kış hastalıklarını da bu sayede çabuk atmış olursunuz. Defneyaprağının mikrop kırıcı özelliği de vardır. Midemize düştüğünde direk olarak yağını salar ve mide çeperini onarma etkisini gösterir.

 

İyi Bir İdrar Sökücüdür

Defneyaprağı iyi bir idrar sökücüdür. Defne çayını hazırlayıp koyu bir kıvamda iki üç bardak içildiğinde yarım saat içinde idrar söktürücü özelliğini gösterir. Antiseptik, mikrop kovucu ve de atıcı özelliğinin sayesinde hem idrar yoluyla, hem de deri terlemesi yoluyla vücudumuzdan mikropları atar.

 

Hamilelere ve Düzensiz Adet Görenlere Defne Yaprağı

Hamilelere, hamileliklerinin son haftalarında az ölçüde içmesi önerilir. Bunun sayesinde doğumu kolaylaştırır. Düzensiz olarak adet gören kadınlarda adet düzenlenmesinde yardımcı olmaktadır. Romatizmaya ilaçlarının da yapımında defneyaprağından yararlanılır. Yağını çıkarmış oluğumuz defneyaprağını vücudumuza direk sürdüğümüz takdirde, eklem ağrısını, romatizma sızılarını azaltmaktadır. Soğukta kaldığımızda ortaya çıkan eklemlerdeki ağrılarda, enfeksiyonlarda ve de vücut direncinin güçlendirilmesinde yardımcı olur. Ağrı kesme etkisi olduğu için, bu şikâyetlerde çayını içmenin de oldukça faydası vardır.

 

Defne Yaprağının Nasıl Kullanırım?

Defne yaprağı çayının hazırlanması esnasında soğuk olan suda iyice yıkayın. Yıkamayı mutlaka soğuk suda ve de kısa süreli yapın. Defneyaprağının kimyasal olan etkilerini gösteren maddeler yüzeyde olduğundan dolayı bu işlemin uzun süre ve sıcak suda yapılması etkisini azaltacaktır. Defneyaprağının o tozluymuş gibi duran görüntüsüne kesinlikle aldanmayın. Flu ve de mat bir rengi vardır. Yıkadıktan hemen sonra yarım litre suda kaynatıp ve için. Eğer ki tadı çok ağır gelirse sizde damak zevkinize göre kaynatırken içine bir miktar limon veya tat vermesi için farklı meyveler atabilirsiniz.

OKUYUCU YORUMLARI