Dalak Temizleyen Bitkiler Hangileridir?

Dalak Temizleyen Bitkiler Hangileridir?
  • 1 Star
    Loading...

Kalbin alt kısmı ile karın sol üst kısmında mide ile kaslı diyafram arasında bulunan dalak, sağlığımız açısından birçok önemli işlevi bulunan organlardan bir tanesidir. Dalağın enerji kazanması için şifalı bitkilerle dalak temizleme işlemi tavsiye edilir.

Organlarımızın ve dokularımızın bitkilerle temizlenmesi, işlevlerini daha iyi bir şekilde yerine getirmeleri sağlanır. Kanın okjisenizasyonunu sağlayan şifalı bitkiler, dalağın enerji kazanmasına olanak sağlarlar. Çin tıbbında bitkilerle dalak temizleme düzenli olarak yapılmaktadır. Sizlerde dalak sağlığınız için aşağıda yer alan bitkileri tavsiye edilen şekilde kullanabilirsiniz.

Dalak kalbin altında, karın sol üst kadranda mide ile kaslı diyafram arasında yer alır. Yaşlanmış alyuvarları yok ederek demir mineralinin kana tekrardan kazandırılmasında önemli bir yardımcı organdır. Bunun dışında bağışıklık sisteminin sağlıklı bir şekilde görevini yürütebilmesi için de dalağa gereksinimi vardır. Gerek geri dönüşümde rol oynaması ve gerekse de vücut savunmasında görev almasının dışında dalağımız aşağıdaki görevleri de yerine getirmektedir;

Her ne kadar kemik iliği kırmızı kan hücrelerini üretmek için yeterli olsa da, ağır kanamaların yol açtığı hemorajik şok gibi özel bir durumda kan depo edebilir. Diğer kan üretme bölümlerinin yetersiz olduğu durumlarda kan üretebilen yardımcı organdır, Vücut savunmasında (bağışıklık sistemi) gerekli olan bazı akyuvar çeşitlerini (lenfosit) ve antikorları üretebilir, bunların yaşlanmışlarını yok edebilir, Anormal yapıdaki alyuvarları ve yaşlananları yok eder, Lenf sıvısını filtre eder ve bakterileri yok eder, Kan hücrelerini depolar, kanı filtre eder.

NEDEN DALAK TEMİZLEME?

Dalak temizleme fikri geleneksel Çin tıbbına münhasırdır. Bunu yapabilmek için de çeşitli şifalı bitkiler yer almaktadır. Bazı şifalı bitkiler kanınızın okjisenizasyonunu sağlayarak organlarınızın ve dokularınızın temizlenmesine katkıda bulunabilir, diğer yönden ise dalağınızın enerji kazanmasına sebep olarak uyarılmasını sağlayabilir.

Aslında kanınızı patojenlerden temizleyebilen, oksijenlenmesine katkıda bulunan, vücuttaki fazla sıvıyı uzaklaştıran yada dalağınızın fonksiyonunu artıran herhangi bir bitki doğrudan yada dolaylı olarak temizleme etkisine sahip olduğunu söyleyebiliriz.

Dalak Temizleyen Şifalı Bitkiler

1- Semiz otu: Hafif ekşi tadı ile mutfağınızdaki şifa deposudur. Birçok vitamin ve mineral içerir. Vücudun arındırılmasında, kanın temizlenmesinde ve mide yanmasına çok iyi gelir. İçerdiği omega 3 yağ asitleri sayesinde ile de beyin gelişimi ve kanın temizlenmesinde etkili rol oynar.

Semiz otu alırken mümkün olduğunda yeşil yapraklı olmasında ve tohuma çıkmamış olmasına özen gösteriniz. İyice yıkanmalı daha sonra bıçak kullanmadan tüketilmelidir. Doğal ortamında ve temiz toprakta ekilen semiz otları sizin için daha yararlı olacaktır.

2- Buğday Çimi: Buğday çimi, bitkilerin fotosentez için kullandığı yeşil pigment olan klorofil bakımından zengindir. Klorofilin bileşimi kana benzer ve besinler ile tüketildiğinde hemoglobin ve kırmızı kan hücresi üretimini uyarır. Kırmızı kan hücreleri oksijen taşır ve dokuların yüksek oksijen metabolizmasını uyarır. Yüksek oksijenlenme ise kanser ve patojenlerin sevdikleri ortam olan düşük oksijenli ortamlara engel olarak hastalıkların önlenmesinde kilit rol oynar.

Sağlıklı kırmızı kan hücreleri dalağın iş yükünü azaltarak ekstra oksijen ile temizlik ve koruyucu bir etki sağlar. Buğday çimi ayrıca B-12 vitamini ve demir de içerir.

3- Alfalfa: Yonca ismi ile kendisine daha bir aşina olduğumuz şifalı bitki, klorofil bakımından diğer bir zengin kaynaktır. Klorofilin yanı sıra demir bakımından da iyi bir kaynaktır.

Demir kana kırmızı rengi verir ve hemoglobin üretimi için gereklidir. Demir yetersizliği anemi ile sonuçlanır. Yonca ayrıca demir emilimini teşvik eden önemli vitaminlerden C, B-12 ve folik asit de barındırmaktadır. Ayrıca, B-12 ve folik asit gibi iki önemli içerik, sağlıklı kırmızı kan hücreleri üretilmesi içinde gerekli olup, bu vitaminlerin eksikliği kusurlu hücrelerin üretilmesine neden olarak pıhtı oluşumuna zemin hazırlar ve bu da dalağın tıkanmasına neden olur. Fakat yine yonca kullanmadan önce doktorunuzla konuşun.

4- Kuzukulağı: Kuzukulağı, bilinen en güçlü antioksidan bitkilerden biridir. Yapısında bol miktarda C ve E vitamini, antrakinonlar, beta-karoten ve diğer karotenoidler bulunmaktadır. Antioksidanlar bilindiği üzere kandan serbest radikalleri temizler ve toksinleri ortadan kaldırır.

Kuzukulağı aynı zamanda klorofil ve sitrik, oksalik ve tanik asitler gibi bir çok antibakteriyel maddeler içermektedir. Ayrıca, iyi bir idrar söktürücü ve vücuttan fazla miktarda sıvıyı uzaklaştırarak lenf sistemi ve dalak üzerinde temizleyici bir etkiye sahiptir.

5- Diğer Kan Temizleyici Bitkiler: Kan temizleyici diğer bitkiler arasında antioksidan, anti-inflamatuar ve antimikrobiyal özelliklere sahip kırmızı yonca, dulavratotu kökü sayılabilir.
Sponsorlu Bağlantılar

Forumda Tartışın

Dalak Temizleyen Bitkiler Hangileridir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI