Çam Yaprakları Ne İşe Yarar?

Çam Yaprakları Ne İşe Yarar?
  • 1 Star
    Loading...

Birçok hastalığın tedavisinde fayda sağlayan şifalı bitkilerden biri de çam ağacının yapraklarıdır. Astım ve bronşit başta olmak üzere, çam yaprakları birçok hastalığa iyi gelmekte ve pek çok sağlık sorununda işe yaramaktadır. Tam bir şifa kaynağı olan çam yapraklarının suyu iyileştirici özelliktedir. Çam ağacı yapraklarından elde edilen suyun içilmesi tavsiye ediliyor.

Uzmanlar çam yapraklarının ne işe yaradığı konusunda bilgi sahibi olmamızı sağlarken, çam ağacı yaprağı nasıl kullanılır sorusunu da yanıtladılar.

İğneli yapraklar grubuna giren çam ağacı yapraklarının hastalıkları iyileştirmede önemli özelliklere sahiptir. Çam ağacı yapraklarından elde edilen suyun balgam söktürücü etkisi bulunuyor. çam yapraklarını damıtarak distülasyon sistemiyle çam özünü ve yağını alan uzmanlar, bu özün akciğer kanserlerinde ve bronşit hastalarında balgam söktürücü etkisi olduğunu söylemekteler. Nefes açıcı özelliği de bulunan çam ağacı yaprağı suyu iöyle hazırlanıp kullanılmalıdır.

Herbalist Şevki Güngör, “Yaban mersini suyuyla çam yaprağı suyunu karıştırarak içiriyoruz. Balgamı sökerken iltihabı da gideriyor. Çam havası temiz bir hava. Oksijeni bol oluyor. Bronşları açıcı özelliği var. Sigara içenlere özellikle tavsiye ediyoruz.”Bazı göğüs hastalıkları Hastanelerinin bahçelerinde özellikle çam ağacı olduğuna dikkat çeken Güngör, “Birçok hastane dikkat edilirse çam ormanlarına yakın ya da bahçelerinde pek çok çam ağacı olur. Bu da hastaların daha rahat nefes almasını sağlar” dedi. Güngör, her öğünden sonra bir bardak çam ağacı yaprağından elde edilen suyun içilmesini de tavsiye etti.

Çam Yaprakları Ne İşe Yarar? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI