Çağlanın faydaları nelerdir?

Çağlanın faydaları nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Çağlanın Faydaları Nelerdir?

Pek bilinmeyen bu meyve, stresten kanser tedavisine kadar bir çok rahatsızlığın iyileşmesine katkıda bulunur. Yılda sadece 2 haftada tüketilebilen çağla, en erken yenebilen meyveler arasındadır. Ana öğünlerde salatanın içinde kullanılabilmektedir. Uykusuzluk, halsizlik ve baş dönmesi gibi belirtilerin azalmasını sağlar. Bademler, öncelikle tatlı badem ve acı badem türlerine ayrılırlar. Lezzetli ve besin değeri yüksek olan tatlı badem, kurutularak çerez olarak tüketilmekle beraber tatlandırıcı, şeker ve çikolatalarda da kullanılır. Badem yağı ise kozmetik ve parfüm endüstrilerinde kullanılmaktadır. Badem yağının müshil etkisi bulunmaktadır ve çocuklarda etkili olur. Yaralara dıştan sürüldüğünde badem yağı iyileştirici etkiler gösterir. Sulandırılarak içildiğinde öksürük ve boğaz ağrılarınıza iyi gelir.

Selenyum, E vitamini ve C vitamini içeriği ile kansere karşı koruyucu etkisi vardır. Kanser tedavisinin başarıyla sonuçlanmasına yardımcı olur. Bağışıklık sisteminin güçlenmesine de katkıda bulunur. Malin melanom lösemi multiple myelom (kemik iliği) ve bağırsak kanseri gibi bağışıklık sisteminin zayıf düştüğü kanser türlerinde çağlanın son derece yararlı olduğunu belirtiyor. Güçlü bir antioksidan olan vitamin E’yi içerir. Cilt sağlığında etkilidir. Yaşlanmayı geciktirir. Akciğer hastalıkları, boğaz ağrısı, bronşit gibi hastalıklarda faydalıdır. Böbrek ağrıları, karaciğer ve bağ ağrısını hafifletir. Balgam söktürücü etkileri vardır. Kolestrolü düşürüp kalp krizi riskini azaltır. Emzirme döneminde sütü arttırır ve bebek gelişimine yardımcı olur. Göğüs hastalıkları ve zihin yorgunluğunu giderir. Sinirleri güçlendirir. Bağırsaklarda iyi bakterilerin oluşmasını arttırır ve probiyotik etki gösterir. Safra taşı oluşumunu azaltır. Kilo vermeye yardımcı olur.

Forumda Tartışın

{Şifalı Bitkiler} kategorisinde ki Çağlanın faydaları nelerdir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI