Bitkisel Çaylar

Bitkisel Çaylar
  • 1 Star
    Loading...

Bitkisel Çaylar

            Günümüzde insanlar sağlıklı yaşamanın türlü çeşit yollarına başvurmaktadır. Bu nedenle farklı alanlarda yer alan ürünleri deneyerek sorunlarına çare aramaktadırlar. Bu çarelerden biri de bitkisel çaylardır. Binlerce çeşit bitkiden oluşan bu çaylar insanlar için hazırlanmış yüzlerce çeşit kür ile insan sağlığı hizmetine sunulmuştur. İnsanlar bu çayları kimi zaman sağlık sorunları için kimi zaman da kilo vermek, bazen stresi azaltmak gibi problemlere çözüm adına kullanabilmektedirler.

            Günümüzde kişiler bu bitki çaylarını, kimi zaman yayınlardan kimi zaman da çeşitli uzmanlar aracılığı ile öğrenirler. İnsanlar sağlıkları ve çeşitli rahatsızlıkları için bu bitkisel kürleri uygular, bu bitkilerden yarar görmeye çalışırlar.

 

Bitki Çaylarını Kullanırken Dikkat!

            Bitki çayları yararları olduğu kadar bazı insanlara, çeşitli yan etkiler de oluşturabilmektedir. Bu nedenle bitki çaylarını tüketmeden evvel muhakkak bir uzmandan tavsiye aldığınız ürünleri kullanmanızda yarar vardır. Bu konuda tedbirlerinizi almanız halinde önerilere dikkat ederek kullanmanızı tavsiye ediyoruz. Aksi halde çeşitli yan etkiler; böbrek rahatsızlıkları, mide yanmaları, bağırsaklarda oluşabilecek çeşitli sıkıntılar görülebilmesi olasıdır.

            Ayrıca bitki çaylarını kullanmadan önce eğer kendiniz evde hazırlayacaksanız, mutlaka bitkileri temin ettiğiniz aktarın, güvenilir, temiz ve kaliteli ürünleri olup olmadığını iyi araştırmalısınız. Aksi halde yarardan çok zarar görme ihtimaliniz yüksektir.

            Yine aynı şekilde hazırlanmış bir bitki karışımı alacaksanız da, kesinlikle ürünün ambalajındaki onaylarına, nerede yapıldığına içeriğinde neler olduğuna okuyup, dikkat ederek ürünü almanızda yarar vardır.

  

Bitki Çayı Yapmanın İncelikleri

            Bitki çaylarını ister evinizde kendiniz yapın dilerseniz de ürünü dışardan bir paket halinde temin edin. Muhakkak size vereceğimiz bu bilgileri dikkate almada ürününüzü satın almayın ya da hazırlamayın! İşte dikkat etmeniz gerekenler.

            Hazırlayacağınız bitkisel içerikli çayın mutlaka taze olup olmadığını bilin. Bunun yolu, ürünü satın aldığınız aktara bunu sormanızdır. Ya da aldığınız özel olarak hazırlamış bir bitkisel içerikli ürünün paketinin dışında yazanlara dikkat etmeniz özellikle tarihine bakmanızdır.

            Bu içerikte yer alan bilgilerden biri, çayların bitkilerin özellikle çiçekli olan kısımlarından yapılması gerektiğidir. Bir diğer hususta bu çiçekli kısımların kaynamış olan suyun içinde 10 dakika kadar demlemede beklemesinin gerektiği ve 10 dakikadan fazla beklemesi halinde suyun içinde yararından ziyade zararının meydana çıkacağı unutulmamalıdır.

            Bitki çayı kullanılacak bardak kadar, tavsiye edilen günlük bardak miktarı ne kadarsa, kullanılmalıdır. Genellikle hazırlanan bitki çayları, günlük olarak 1 ya da 2 bardak ile sınırlandırılmıştır. Gün içinde bir kerede çokça demlenmiş bitki çayını ısıtıp ısıtıp içmemeye dikkat edilmelidir.

            Bitkisel çaylarının içeriğinde bulunan bitkilerin her birinin ihtiva ettiği enzim, mineraller farklıdır. Bu çeşitlilikte her biri için içerdiği ve insan sağlığına verdiği yararda değişiklik göstermektedir. Bu malzemeler organik olması ile bize yararlarının yanında kimi zaman zararda verebilmektedirler.  Bu nedenle mutlaka, mümkünse uzman bir hekime danışmadan bu bitkilerin içeriği ve verdiği yararların bilgisi ile kullanımına başlanmamalıdır.

 

Bitkisel Çaylar

Bitkisel Çaylar

 

Bitkilerin Zayıflamaya Etkisi Var Mı?

            Bitkiler içerdiği çok çeşitli yararları ile bize sağlık verebilmektedirler. Bunun yanında bitkileri su ile demlemek suretiyle aldığımız bu şifalı sıvının zayıflamaya etkisi olup olamadığı da merak konusudur. Kimi uzmana göre zayıflamaya büyük oranda etkisi olduğu söylenirken kimi hekimlerde bu bitki çaylarının zayıflamaya ancak sıvı alımına destek olduğu ve ödem attırıcı etkisi gibi faydaları ile fayda sağlayabileceğini söylemektedirler.

            Günümüz dünyasında insanlar zayıflamak adına türlü yola başvurur bu uğurda maddi ve manevi zorluklar yaşamaktadırlar. Bunu bilen kişiler zayıflama çayı adı altında türlü çeşit malzeme ile hazırladıkları çayları piyasada insanların hayallerine pazarlamaktadırlar. Tek başına hiçbir çayın zayıflamayı sağladığını söylemeyiz. Bitki çayları sağlıklı birer içecektirler. Bu çaylar içerdikleri çeşitli bitkiler ile insanlara kimi zaman metabolizma hızlandırmaları, kimi zaman sıvı alımı desteği sağlamaları kimi zamanda toksinleri ve ödemi atıcı etkileri nedeni ile zayıflamaya yardımcı bir takviyeden öteye geçememektedirler.

            Burada önemli bir hususta bitkisel çayların muhakkak içeriklerinin bilinerek ve vücutta kullanım miktarı bir uzman görüşü ile desteklenip kullanılmaları gerekmektedir.

 

Zayıflamaya Yardımcı Birkaç Bitki Çayı

            Zayıflamaya yardımcı uzman görüşlerinden hazırlanmış araştırmalarca tespit edilmiş size faydalı birkaç bitki çayı hazırlamaya ne dersiniz. Doğal bitkisel bu tarifler ile sağlığınızı olumlu yönde etkileyebilir. Zayıflamanızı yardımcı olan bu bitkisel çaylar ile zayıflama serüveninizi hızlandırabilirsiniz. Şimdi gelin bakalım bu çaylar nelermiş?

            Açlığınızı kontrol altına almak özelikle diyet zamanlarında çok zordur. Bu neden ile size önerebileceğimiz iki çay var. Bunlar ilki Güney Afrika yetişen kızıl çalı bitkisinin yapraklarından elde edilen ‘‘Roobios çayı’’dır. Bu çay açlık hormonlarınızın seviyelerini düşürmeye yardımcı olur ve daha az yağ depolanmasını sağlamaktadır. Bir diğer iştah kapatan açlığı dindiren çay ise ‘‘nane çayı’’dır. Kokusu ile iştah kapatan nane, bir dergide yayınlanan bir araştırmaya göre iki saatte bir çay halinde kullanıldığında ayda 2 ila 2.5 kg kadar zayıflamaya yardımcı olduğu bilinmektedir.

            Yağ yakmaya yardımcı bitki çayları nedir? Diye soracak olursanız size birkaç doğal içerikli tavsiyemiz olacak. Bunlardan ilki; Yağ hücrelerinin oluşumunu engellemeye yardımcı olan, zengin antioksidan özelliği ile ‘‘beyaz çay’’. Bilimsel bir yayına göre bu çay sizin yağ yakım sürecinizi hızlandırarak daha kolay kilo vermenize destek olmaktadır. Bir diğer yağ yakmaya  yardımcı olan çay ise ‘‘yeşil çay’’dır. Yaptığınız egzersiz öncesi eğer bir fincan yeşil çay içerek başlarsanız egzersizde yaktığınız yağın yakılmasını hızlandıracaksınız demektir.

            Tok tutucu özelliği ve metabolizmayı hızlandıran içeriği ile bir çay önerimizde ‘‘teff çayı’’. Bu çay size diyetlerinizde kaybettiğiniz enerjiyi, içeriğinde bulunan protein ve kalsiyum ile verecek. Bu sayede kandaki şeker oranını da dengeleyen bu çay zayıflamanız için gerekli tüm şartları size sunmaktadır. Ayrıca ödem ve şişkinlik gibi belli başlı sorunlara da çözüm sağlayan bu çay kişiler arasında günümüzde kullanımı oldukça yaygındır.

OKUYUCU YORUMLARI