Bitki çayları günde kaç bardak içilmeli?

Bitki çayları günde kaç bardak içilmeli?
  • 1 Star
    Loading...

Sonbahar ve kış mevsimi geldi, soğuklar kapıya dayandı hastalıklardan korunmak ve hastalıkların tedavisini sağlamak amacıyla birçoğumuz şifalı bitkilerden hazırladığımı bitki çayları tüketmeyi ilaç kullanmaya tercih ederiz. Ancak tüketilen bitki çaylarının miktarına ve ne zaman nasıl içtiğimize dikkat etmez isek, aynı zamanda bitki çaylarını doğru hazırlamazsak hiçbir etkisini göremeyiz. Gelin uzmanların günde kaç bardak bitki çayı içilmeli, ne zaman ve nasıl içilmeli, bitki çayları nasıl hazırlanmalı önerilerine bir göz atalım.

Sonbahar ve kış hastalıklarından korunmak için bağışıklık sisteminizi güçlendirmeye etki eden bitki çaylarını gün içinde çok fazla da tüketmemeye özen göstermeliyiz. Aksi durumda her şeyin fazlası olduğu gibi, bitki çaylarının da zararlarına maruz kalabilir. Bitki çayları günde 1-2 bardağı geçmemelidir. Eğer doktorunuz size günde 1 fincan içmenizi öneriyorsa, bir fincan içmelisiniz. Gidip 5 bardak bitki çayı içerseniz, sizi ölüme bile sürükler.
Düzenli olarak bitki çayı tüketecekseniz mutlaka hekiminize danışmalısınız. Başkası için faydalı olan bitki çayı belki de size yaramayacaktır. Bu yüzden doktora danışmadan hiçbir bitki çayını içmeyin. Peki, bitki çayları nasıl hazırlanmalı, nasıl tüketilmeli ve ne zaman içilmeli.

Hazımsızlık şikayeti çekenler bitki çayını sabahları aç karnına 1 fincan ılık ılık içmelidir. Bitki çayı hazırlama işlemi demleme şeklinde olur. Bir bardak sıcak suyun içine bir tatlı kaşığı bitki çayı eklenmeli ve 5-6 dakika demlemeye bırakmalı. Papatya ya da ekinezya çayları gece içilmelidir. Rahatlatıcı etkisi bulunduğu için gece rahat uyumanıza çok etkili olur. Ancak adaçayı tansiyonu yükselttiğinden gece içilmemelidir.

Bitki çayları günde kaç bardak içilmeli? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI