Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye Çayının Faydaları
  • 1 Star
    Loading...

Biberiye Çayının Faydaları

Günümüzde bu güzel kokulu bitkinin kullanılmadığı hastalık yok denecek kadar azdır. Özellikle kan dolaşımı rahatsızlıklarında, romatizmal hastalıklar ve astımda, mide ve bağırsak problemlerine karşı kullanıldığı gibi ağır yenilen yemeklerden sonra tüketildiğinde sindirimi rahatlatır ve kolaylaştırır. Bunun yanı sıra bronşit, öksürük, migren, gastrit, baş ağrısı, sancılı adet, düşük tansiyon, kabızlık, safra kesesi, ishal ve karaciğer rahatsızlıklarında da kullanılabilir. Migren tedavisinde biberiye çayı;  günde 5-6 fincan,  30 gün boyunca içilirse, baş ağrılarınıza ve migreninize bir daha görüşmemek üzere veda edebilirsiniz. Büyük marketlerden ve aktarlardan kolaylıkla elde edebileceğiniz biberiye çayının aşırıya kaçılmadığı takdirde önemli bir yan etkisi bulunmamaktadır. Sadece anne adaylarının biberiye çayın tüketirken doktorlarına danışmalarında fayda vardır.

 

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye Çayının Faydaları

Biberiye Çayının İnanılmaz Yararları

Biberiye çayı, yağ yakıcı ve hazmı kolaylaştırıcı bir bitki çayıdır, vücutta biriken toksinleri yakarak ideal bir kiloya kavuşmanızı sağlayabilir. Bu nedenle son zamanlarda popüler bitkisel zayıflama ürünlerinin içinde biberiye bitkisi ve çayı ilk sıralardaki yerini almıştır. Diyet listesine eklenecek bir fincan biberiye çayı, kilo vermenize yardımcı olacaktır.

 

Biberiye Çayının Sindirim Sistemine Etkisi

Sindirim sistemi mide bağırsak kanalı bezlerini daha fazla ve hızlı çalışması için uyararak bu bölgede meydana gelen krampları yok eder. Dolayısıyla sindirim sistemi bozukluğu, gaz problemi ve mide-bağırsak tembelliğine karşı birebirdir.Uykusuzluk Sorunu Ve Biberiye Çayı

Geceleri uyumadan önce 1-2 fincan biberiye çayı içerseniz deliksiz bir uyku çekebilirsiniz. Hoş bir tat vermesi için biberiye çayına bir parça da kabuk tarçın karıştırabilirsiniz.

 

Biberiye Çayının Diğer Faydaları

Eğer baş ağrısı probleminiz varsa alnınıza biberiye yağı ile masaj yaparsanız baş ağrınız azalır ve kaybolur. Gut hastalığında kandaki ürik asit miktarı yükselebilir. Her gün 2 bardak biberiye çayı içmek kandaki ürik asit seviyesini normal seviyelere çeker. Biberiye yağı vücut kireçlenmesi tedavisinde de kullanılır. Kireçlenen bölgeye günde 3 kez masaj yapılırsa 1 hafta içinde kireçlenen bölge iyileşmeye başlar. Biberiye, doktorlar tarafından birçok hastalığın tedavisinde kullanılan bir bitkidir. Dioskurides, bazı mide rahatsızlıklarında ve sarılık hastalığında biberiye kullanıldığına değinmekte; Archingenis’in, jel olarak felç ve preparat olarak tetanoza karşı biberiye kullandığı bilinmektedir. Lonicerus, biberiyenin karaciğer ve kan temizleyici, idrar söktürücü, ter atıcı özellikleri olduğunu, ayrıca sindirim sistemi bozukluklarında, epilepside yararlı olduğunu belirtirken, dölyatağı arındırıcı ve çocuk yapma yetisini artırıcı özellikleri olduğuna da değinmektedir.

 

Biberiyenin Yan Etkileri

Tavsiye edilen ölçülerde ve zamanda alındığı sürece herhangi bir yan etkisi olmayan biberiyenin yüksek dozda tüketilmesi gebelik için risk meydana getirebilir. Her ne kadar yemeklerde kullanılsa da, hamilelerin biberiyeyi tıbbi amaçlı tüketmemeleri tavsiye edilir. Biberiye yağının da dikkatli kullanılması gerekir. Küçük dozlarda tüketilmesi halinde bile mide, böbrek ve bağırsak rahatsızlıkları yaratabileceği, yüksek dozların ise zehirlenmelere yol açabileceği bilinmektedir.

 

aydın escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI