Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Şifa deposu olan biberiye bitkisi ile demlenen çayın düzenli tüketimi birçok sağlık sorununun ortada kalkmasına vesile olmaktadır. Biberiye çayı faydaları ve biberiye çayı nasıl demlenir sizler için açıkladık.

Akdeniz Bölgesinde yetişen ve hiç yapraklarını dökmeyen sürekli yeşil kalan bir bitki olan biberiye, keskin aroması ile Akdeniz mutfağının da vazgeçilmez tatlarındandır. Aynı zamanda tıbbi amaçlı olarak da kullanılan biberiyenin özellikle de evlerde çayı demlenip içilmektedir. Biberiye çayının yararlarına göz attığınız zaman, sizde biberiye bitkisini evden eksik etmeyecek ve düzenli olarak biberiye çayını demleyerek içeceksiniz.

Biberiye çayı, sindirime destek olur, beynin kavrama yeteneğini artırır ayrıca bir antioksidan olarak etki ederek kanser ve kalp hastalıklarından vücudu korur. Yapısında yer alan zengin antioksidanlar ve anti-inflamatuar bileşikler bağışıklık sistemi ve kan dolaşımını iyileştirerek vücutta oluşabilecek çoğu rahatsızlığın önüne geçer. Laboratuvar çalışmaları bu antioksidanların serbest radikaller denilen zararlı partikülleri nötralize etiğini göstermiştir.

Sindirimi iyileştirilmesi

Avrupa’da biberiye ve biberiye çayı genellikle hazımsızlık tedavisine yardımcı olmak için kullanılır ve Almanya Komisyon E, biberiyeyi dispepsi tedavisi için onayladı.

Nörolojik koruma

Bilim adamları biberiyenin beyin için de çok yararlı olduğunu, hafıza ve konsantrasyonu artırıcı bileşikler içerdiğini belirtmişlerdir. Biberiye de karnozik asit denilen bileşik beyindeki serbest radikal hasarını en aza indirmektedir. Biberiye çayı beyine giden kan miktarını artırarak potansiyel olarak Alzheimer gibi hastalıkların önlenmesinde umut olabilir. Yanı sıra “Journal of Medicinal Food” Ocak 2010 sayısında küçük dozlarda alınan biberiyenin yaşlı yetişkinlerde hafıza hızını geliştirebileceği belirtilmiştir.
“Cell” dergisinde yayınlanan araştırmaya göre karnosik asit beta amiloid kaynaklı nörodejenerasyona karşı korumada yararlı olabilir. Ayrıca Japonya Kyoto Üniversitesi’nden araştırmacılar biberiye ve biberiye çayının önemli ölçüde beyin yaşlanmasını önlemeye yardımcı olabileceğini ortaya koymuştur.

Kanser

Yapılan araştırmalara göre ham etanolik biberiye özü, insanda lösemi ve meme kanseri hücreleri üzerinde farklı anti-proliferatif etki göstermektedir. Bioscience, Biotechnology and Biochemistry’ de yayınlanan diğer bir çalışmaya göre ise biberiyenin etkili bir bitkisel anti-inflamatuar ve anti-tümör ajanı olabileceği belirtiliyor.

Makula Dejenerasyonuna Karşı Koruma- Biberiye çayında yer alan karnosik asit adlı önemli bir bileşenin göz sağlığına önemli ölçüde katkıda bulunabileceğini göstermiştir.

Saça Destek

“Journal of the American Medical Association Dermatology- 1998” dergisinde biberiye yağının yaygın şekilde saçkıran hastalığının önlenmesi ve saç büyümesini teşvik edeceği belirtilmiştir. Biberiye çayı da benzer şekilde kafa derisi ve saç sağlığı için yıkama toniği olarak kullanılabilir.

UYARILAR VE ÖNLEMLER

Biberiye çayından gebelikte rahim uyarıcı özellikleri nedeni ile özellikle de büyük miktarlarda kullanmaktan kaçınılmalıdır. Baharat herkes için güvenli olarak kabul edilir fakat yüksek miktarlarda kullanım kusma, spazm, koma ya da akciğerlerde sıvı birikimine neden olabilir. Aynı zamanda biberiye kan sulandırıcılar, ACE inhibitörleri, diüretikler ve lityum gibi bazı ilaçlar ile etkileşime girebilir. Her zaman ilaç kullanıyorsanız herhangi bir şifalı bitki kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Aspirin Alerjisi. Biberiye aspirin çok benzer bir kimyasal içerir. Salisilat olarak bilinen bu kimyasal, aspirin alerjisi olan kişilerde reaksiyona sebep olabilir.
Kanama bozuklukları: Biberiye kanama ve kanama bozukluğu olan kişilerde morarma riskini artırabilir. Dikkatli kullanın.

Nöbet bozuklukları: Biberiye varsa nöbet bozukluklarını kötü hale getirebilir.
BİBERİYE ÇAYI NASIL DEMLENİR?

Bir büyük kupa için yaklaşık olarak iki çay kaşığı önerilir. İlk defa bu şekilde demleyerek daha sonra oranı kendiniz ayarlayabilirsiniz. Taze için ise bu miktar bir çay kaşığı kadar olabilir. Kaynamış suya biberiyeyi ekleyerek 10 dakika kadar bekleyin. Keskin aromasına aldırış etmeden yudumlayın. Tatlandırıcı olarak çeşitli baharat, meyve yada bal kullanabilirsiniz. Günlük bazda 1-2 bardak kullanabilirsiniz.

Biberiye Çayının Faydaları Nelerdir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI