Avokadonun Faydaları ve Zararları

Avokado
  • 1 Star
    Loading...

Avokadonun Faydaları ve Zararları

Avokado Orta Amerika’ya ait olup defnegiller familyasından olan ve ağaçta yetişen bir meyvedir. Birkaç çeşidi olan avokado boyutuna, rengine, yapısına göre sınıflandırılmaktadırlar. Ne yazık ki ülkemizde bu çeşitler bulunmamaktadır. Şekil açısından armuda benzetilen avokado yeşil ve tırtıklı bir yüzeye sahiptir.

 

Avokado Nasıl Tüketilmeli

Ilıman iklimden yetişen avokado tropik bir meyve olduğundan, insanlar nasıl avokado tüketmeleri gerektiğini pek bilememektedir. İlk olarak ağaçtan ilk toplandığında sert haldedir. Zaman geçtikçe, olgunlaştıkça avokado yumuşamaktadır. Bu yüzden olgunlaşmış yumuşamış ve rengi hafif dönmüş tercih edilmelidir.

 

Avokado Faydaları

Avokado Faydaları

Avokadonun Faydaları Nelerdir?

Avokado içinde birçok değerli vitamin bulundurduğundan ve demir, fosfor gibi birçok madde açısından çokça zengin olduğundan sağlığımız için oldukça yararlıdır. Özellikle diyet yapan insanlar avokado tüketimini tercih etse de artık faydalarının yavaş yavaş bilinmesinden dolayı yaygınlaşmaya başlamıştır. Yemek alanının yanı sıra kozmetikte de yeri fazlasıyla önemli olan avokado cilt bakımı ve saç bakımı ürünlerinde de sık sık karşımıza çıkmaktadır. Avokado cilde oldukça yumuşaklık vermektedir.Bununla birlikte cilde nem vermekte, ışıltısını kaybetmiş bir cilde parlaklığını geri kazandırmakta, yaş sebebiyle ciltte oluşan kırışıklıkları engellemekte, yaz aylarında mustarip olduğumuz ultraviyole ışınlarından cildimizi korumaktadır. Avokadonun peeling etkisi olduğundan cildi derinlemesine temizleyip tüm ölü hücrelerden cildi arındırmaktadır. Bu yüzden günlük cilt bakımı rutininize eklemenizde oldukça yarar vardır. Cilt bakımının yanında ciltte oluşan tahrişlere, kızarıklıklara, döküntülere, lekelere veya böcek ısırmalarına da iyi gelmektedir. Saç bakımı konusunda da yeri yadsınamayacak kadar değerlidir.

Özellikle kuru saçlar için önemli olan avokado saç derimiz için muazzam bir meyvedir. Saç dökülmelerini, saçta oluşan kepekleri önlemektedir. İçindeki mineral ve vitaminler sayesinde saç derisini beslediğinden saç uzamasına da yardımcı olmaktadır. Bazı bilimsel araştırmalara göre avokado kolesterol seviyesini düzenlemektedir. Ayrıca kalp hastalıklarının oranını da en az seviyeye indirmektedir. Bunların dışında kanserle savaşmada da önemli bir rolü olduğu öne sürülmektedir. İçindeki yüksek potasyum seviyesinden dolayı kan basıncını düzenlemekte de etkilidir.

 

Avokadonun Zararları nelerdir?

Avokado insan vücudu açısından oldukça yararlı bir meyve olarak görülmesine rağmen tropikal bir meyve olduğundan bazen yan etkileri görülmektedir. En çok görülen yan etki alerjik reaksiyonlardır. Kaşıntı, kızarıklık gibi etkilerle karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle aşırı tüketimden kaçınılmalıdır. Özellikle astım hastalarının fazla avokado tüketiminde alerjik astımı tetikleyeceğinden doktorunuza mutlaka başvurmalısınız.

afyon escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI