Ardıç Bitkisi Nedir, Sağlığa Başlıca Faydaları Nelerdir?

Ardıç Bitkisi Nedir, Sağlığa Başlıca Faydaları Nelerdir?
 • 1 Star
  Loading...

Ardıç Bitkisi Nedir, Sağlığa Başlıca Faydaları Nelerdir?

Günümüzde kullanılan harika bitki türlerinden biri de ardıç bitkisidir. Birçok niteliklerinin bulunduğu bu harika bitki türü günümüzde başta bitkisel destekli ürünlerde olmak üzere birçok alanlarda kullanılmaktadır. Zengin içeriği sayesinde birçok sağlık sorunlarına faydalar sağlayan ardıç bitkisi başta ülkemizde olmak üzere dünyanın birçok ülkelerinde çokça tercih edilmektedir. Aynı zamanda çayının da bulunduğu ardıç bitkisi başta internet dünyasında online olarak hizmet sunan birçok aktar sitelerinde olmak üzere birçok satış merkezlerinde uygun fiyatlardan satışa sunulmaktadır. Yalnızca günümüzde değil ayrıca geçmiş dönemlerde özellikle de Anadolu halkı tarafından başta soğuk algınlığı hastalıklarının tedavisinde olmak üzere birçok sağlık sorunlarının tedavisinde yardımcı tedavi unsuru olarak kullanılmıştır.

Ephel ismiyle de bilinen ardıç bitkisi kozalaklıklar familyasından olup ortalama boyu 2 ila 3 metre arasında değişebilmektedir. Oldukça ince yaprakları bulunan bu harika bitki aynı zamanda oldukça hoş kokuya sahiptir. Meyvelerinin rengi siyah olan ardıç bitkisi meyveleri oldukça parlak olup aynı zamanda kozalak şeklinde olmaktadır. Meyvelerine aynı zamanda ardıç tohumu adının da verildiği ardıç bitkisi genellikle sonbahar mevsiminin sonlarına doğru yani daha çok kasım ve aralık aylarında meyvelerini vermektedir. Meyvelerinin ayrıca birçok çeşitlerinin bulunduğu bu harika bitki hakkında birçok araştırmalar gerçekleştirilmiş ve araştırmalar sonucunda ardıç bitkisinin birçok sağlık sorunlarına harika faydalar sağlayabildiği gözlemlenmiştir. Bu nedenle uzmanlar tarafından da kullanımı konusunda tavsiye edilen ardıç bitkisi bu önemli niteliği sayesinde günümüzde en fazla satışı gerçekleştirilen bitkiler arasında yer almaktadır. Peki ardıç bitkisinin başlıca faydaları nelerdir dilerseniz makalemizin de ana konusu olan bu sorumuzun cevapları sizlere hemen sunalım.

Ardıç Bitkisi Nedir, Sağlığa Başlıca Faydaları Nelerdir?

Ardıç Bitkisi Nedir, Sağlığa Başlıca Faydaları Nelerdir?

İşte Harika Bitkilerden Olan Ardıç Bitkisinin Başlıca Faydaları Şunlardır;

 • Kan şekerini düzenliyor: Ardıç bitkisinin başlıca faydalarından biri düzenli kullanıldığı takdirde kan şekerini harika bir şekilde düzenleyebilmesidir.
 • Pankreasın normal bir şekilde çalışmasını sağlıyor: Pankreasın normal bir şekilde çalışmasını sağlayan başlıca bitkilerden biri olan ardıç bitkisi bu niteliği sayesinde çokça tercih edilmektedir.
 • Vücudun dinç olmasını sağlıyor: Ardıç bitkisinin vücudu harika bir şekilde güçlendirdiği uzmanlar tarafından belirtilmektedir. Dolaysıyla ardıç bitkisinin başlıca faydalarından biri de günlük olarak düzenli bir şekilde kullanılmasının vücudu harika bir şekilde güçlendirdiğidir. Uzmanlar bu konuda özellikle de bağışıklık sisteminin zayıflayan bireylerin ve 50 yaş üzerindeki bireylerin ardıç bitkisinden faydalanması gerektiğinin altını çizmektedirler.
 • Böbrekleri ve mesaneyi temizliyor: Ardıç bitkisinin bizlere sunduğu başlıca faydalarından biri de böbrekleri ve mesaneyi harika bir şekilde temizlemesidir. Dolaysıyla bu anlamda ardıç bitkisinin günlük olarak düzenli bir şekilde kullanılması gerekmektedir.
 • İdrar yollarını temizliyor: Ardıç bitkisinin başlıca faydalarından biri de idrar yollarını harika bir şekilde temizlemesidir.
 • Ter ve idrar söküyor: Ardıç bitkisinin başlıca faydalarından biri de ter ve idrar sökücü olmasıdır.
 • Vücutta biriken fazla suyun atılmasını sağlıyor: Ardıç bitkisinin harika faydalarından biri de vücutta birikmiş olan fazla suyun atılmasını sağlayabilmesidir.
 • Soğuk algınlığı hastalıklarına fayda sağlıyor: Makalemizin giriş bölümünde de belirttiğimiz üzere bu harika bitki geçmiş yıllarda Anadolu halkı tarafından soğuk algınlığı hastalıklarının iyileştirilmesinde tercih edilmiştir. Dolaysıyla ardıç bitkisinin bizlere sağladığı başlıca faydalardan biri de grip, nezle gibi soğuk algınlığı hastalıklarına iyi gelmesidir.
 • Romatizmaya iyi geliyor: Ardıç bitkisinin başlıca faydalarından biri de romatizmaya ve romatizmal ağrılara iyi gelmesi ve günlük olarak düzenli bir şekilde kullanılması durumunda romatizmal ağrıları dindirebilmesidir. Dolaysıyla uzmanlar özellikle de 55 ila 60 yaş üzerindeki bireylerin romatizma rahatsızlığında ardıç bitkisi kullanması konusunda bilgiler sunmaktadırlar.
 • Damar sertliğine birebir: Günümüzün sıkça görülen sağlık sorunlarından olan damar sertliği rahatsızlığına en faydalı olan bitkiler arasında ardıç bitkisi bulunmaktadır. Dolaysıyla bu harika bitkisinin başlıca faydalarından biri de damar sertliğine iyi gelmesidir.
 • Kadınlarda görülen aybaşı ağrılarını dindiriyor: Ardıç bitkisinin aynı zamanda kadınlarda görülen aybaşı ağrılarına da çok iyi geldiği yapılan araştırmalar sonucunda gözlemlenmiştir. Dolaysıyla bu harika bitkinin başlıca faydalarından biri de kadınlarda görülen aybaşı ağrılarına çok iyi gelmesidir.

 

Görüldüğü üzere harika bir bitki olan ardıç bitkisinin bizlere sağladığı faydaları oldukça fazladır. Dolaysıyla uzmanlar bu harika bitkinin düzenli ancak yeteri kadar kullanılması gerektiğinin altını çizmektedirler.

 

Ardıç Bitkisini Kimler Kullanamaz?

 • Uzmanlar ardıç bitkisinin aşırı dozajda kullanılmaması gerektiğini aksi durumda bireylerde baş ağrılarının, mide bulantılarının ve kusma gibi sorunların oluşabildiğini belirtmektedirler.
 • Uzmanlar ardıç bitkisinin kullanımından önce bireylerin doktorlarından onay alması gerektiğinin de altını çizmektedirler. Bu ayrıntı hakkında sizlere bilgiler sunduktan sonra şimdi de ardıç bitkisini kimler kullanamaz hakkında sizlere bilgiler sunalım.
 • Uzmanlar ardıç bitkisinin böbreklerinde iltihap bulunanların kesinlikle kullanmaması konusunda uyarılarda bulunmaktadır. Dolaysıyla böbreklerinde iltihap bulunan hastaların ardıç bitkisini kullanması uzmanlar tarafından uygun görülmemektedir.

Ardıç bitkisinin kimler tarafından kullanılmasının sakıncalı olduğu hakkında da sizlere bilgiler sunduktan sonra ardıç bitkisinin başlıca faydaları nelerdir hakkındaki makalemizi burada tamamlamaktayız. Ardıç bitkisi kullanımı konusunda ilk olarak doktorunuza danışmanız gerektiğini tekrar belirtmekte fayda görmekteyiz.

Not: Makale bilgilendirme içeriklidir. Reçete değildir. Ardıç bitkisi kullanımı hakkında doktorunuza başvurunuz.

muğla escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI