Apse İçin Bitkisel Reçete

Apse İçin Bitkisel Reçete
 • 1 Star
  Loading...

Apse İçin Bitkisel Reçete

Apse bir iltihap çeşidi olarak bilinmektedir. Soğuk apse ve sıcak apse olmak üzere iki çeşit apse çeşidi bulunmaktadır. Dokunun eriyip iç kısmının cerahat ile dolması ile meydana gelmektedir. Damarın bağlanması, tıkanması, yaralanma sonucu meydana gelen ölü tabakanın üzerine yerleşen organizmalar ile meydana gelmektedir.

 

Soğanın Apseye Faydası

Apse, kişiyi rahatsız eden ve ağrı veren bir iltihap problemidir. Bitkisel tedavi yöntemleri uygulanarak apsenin geçmesi mümkündür. Apsenin içinin cerahat atılması gerekmektedir. Bu atılmadığı taktirde iyileşme gerçekleşmez. Közde pişirilen soğan, apsenin içerisindeki cerahatın atılmasına yardımcı olmaktadır. Bir soğan közde pişirilerek apse bölgesine sarılıp 1 gece bekletildiğinde cerahat atılması gerçekleşmektedir.

 

İncirin Apseye Faydası

Cerahat toplanmasına yardımcı olmak için taze incir kullanılmaktadır.

 • Taze incir, ortadan ikiye kesilip apsenin üzerine sarılır.
 • Bir süre sonra apse çıkmaya başlar.
 • Sıkarak apsenin içi boşaltılır.
 • Tentürdiyot ve oksijenli su kullanılarak bölge yıkanır.

 

Sarımsağın Apseye Faydası

Doğal bir antibiyotik olan sarımsak, apse için de kullanılan bir gıdadır. İltihabı kurutmak için bir sarımsak ezilerek veya ortadan ikiye ezilerek apseli bölgeye sarılır. Apseli bölgede kuruma olduğunda sarımsak yıkanır. Apse geçene kadar 2 – 3 kere tekrarlanabilir.

 

Balın Apseye Faydası

Bal, cilt problemleri ve bakım için sıklıkla kullanılan bir gıdadır. İçerisinde bulunan besin değerleri açısından bal, apsenin iyileştirilmesinde etkili olmaktadır. Bölgeye uygulanan balın süzme bal ve hakiki olması önemlidir.

Apse İçin Bitkisel Reçete

Apse İçin Bitkisel Reçete

Lahananın Apseye Faydası

Lahana besin değerleri ve yapısı ile apsenin geçmesine yardımcı bir gıdadır. Soğuk su ile lahana yaprakları yıkandıktan sonra, apseli bölgeye sarılır. Yarım saatte bir değiştirilerek apsenin geçmesi cerahatin atılması sağlanır.

 

Marulun Apseye Faydası

Apsenin içindeki cerahatin atılması, apsenin olgunlaşıp cerahat toplaması için marul da bitkisel bir tedavi yöntemi olarak tercih edilmektedir.

 • İki kahve fincanı zeytinyağı tavanın içine dökülür.
 • Bir adet marul yaprağı konulur.
 • Kısık ateşte bir süre pişirilir.
 • Ilıdıktan sonra apseli bölgeye temiz bir tülbent yardımı ile sarılır. Bu işleme apse olgunlaşıncaya kadar devam edilir.

 

rize escort bayan

OKUYUCU YORUMLARI