Altınbaşak Otu

Altınbaşak Otu
 • 1 Star
  Loading...

Altınbaşak Otu

Tarihi çok eskilere dayanan Altınbaşak Otu, geçmişten günümüze kadar yazılmış olan tüm tıp kitaplarında söz edilen bitkidir. bilimsel olarak böbrek yetmezliğine çok iyi gelen bu otun dünya genelinde kanıtlanmış şifalı bitki türüdür.

Anadolu’nun bütün bölgelerinde yetişen Altınbaşak Otu özellikle Hatay yöresinde çok bulunur.  Genelde nemli havası olan bölgelerde yetişen bu ot, yüksek tepe ve açık alanlarda daha sağlıklı yetişme ortamı oluştuğundan Akdeniz iklimi bulunan yerlerde kolaylıkla yetişmektedir.
İlaç ve gıda sanayisinde de kullanılan Altınbaşak Otu, üzerinde bulunan yapışkan madde sayesinde kiri, tozu ve zararlı maddeleri yapışkan katmanına alır. Çiçekleri altın sarısı renginde olduğundan bu ismi almıştır. 

Altınbaşak Otu Faydaları:

 1. İçerisinde bol miktarda bulunan P vitamini, flavon ve sponin sayesinde mesane ve böbrek hastalıklarında çok iyi sonuç elde edilir.
 2. Kuvvetli şekilde idrar söktürücü özelliği bulunan ot sayesinde idrar yollarındaki taşları düşürür ve idrar yolu enfeksiyonunu giderir. Böbrek kumunu dökmeye yardımcı olur.
 3. Mide ve bağırsakta oluşan gazları gidermeye yardımcı olur.
 4. Varis, eklem romatizması, eklem iltihabı ve diğer romatizmal hastalıkları tedavi edici özelliği bulunur.
 5. Hazmı kolaylaştırarak sindirim sisteminin rahatlamasını sağlar.
 6. Mide ve bağırsakta ortaya çıkan yarların tedavi edilmesinde kullanılır.
 7. Mide bulantısını keser.
 8. Vücuttaki toksinlerin atılmasını sağlar.
 9. Kanamaya neden olan bağırsak hastalıklarını tedavi eder, oluşan yaraların daha hızlı iyileşmesini sağlar.
 10. Çay olarak kullanımında sinirleri yatıştırıcı etkisi ve depresyon nedeniyle ortaya çıkan sıkıntıları tedavi eder.
 11. İnsan yaşamı için hayati önem taşıyan kan, bütün vücudu dolaşınca kirlenir. Altınbaşak Otu çay gibi demlenip düzenli şekilde tüketilince kanı temizler.
 12. Çay halinde tüketilen ot sayesinde yüksek tansiyon normal değerlere düşürülür.
 13. Kalpte çarpıntı ya da ritim bozukluğu olan kişilerin çay şeklinde kullanımı sonrasında iyileşmeye başlar. Kalbi kuvvetlendirir.
 14. Her gece yatmadan önce Altınbaşak çayı içilince uykusuzluk sorunu ortadan kalkar.
 15. Adet kanamaları ve ağrılarını azaltıcı etkiye sahiptir.
 16. Egzema, sedef ve gut hastalığı üzerinde iyileştirme özelliği vardır.
 17. İçerisinde bulunan flavonoids, tanen ve astringent sayesinde vücudun direnci artarak nezle nedeniyle ortaya çıkan boğaz ağrısı, ateş ve burun akıntısı şikayetlerinin giderilmesinde yardımcı olur. Anti septik özelliğiyle hastalığa yola açan virüslerin vücuttan atılmasını sağlar.

Altınbaşak Otu

Altınbaşak Otu

 

Altınbaşak Otu Kullanım Şekilleri

Altınbaşak Otu dahili ve harici olmak üzere iki şekilde kullanılabilir:

Dahili Kullanım: Çiçekleme döneminde bitkinin çiçekleri kesilerek yaş veya kurumuş şekilde, çayı yapılarak kullanılır. Kaynatılan 1 bardak su içine 1 tatlı kaşığı Altınbaşak Otu eklenerek 10 dakika demlenmesi beklenip hazırlanan çay içilerek kullanılır.

Harici Kullanım: Toz haline gelmiş ot su ile karıştırılıp macun kıvamına getirilir.  Eklem ağrısı olan bölgeye masaj yapılarak uygulanır ya da vücuttaki yaralar üzerine merhem gibi sürülerek kullanılır.

Altınbaşak Otu Yan Etkileri

Bütün şifalı bitkilerdeki gibi Altınbaşak Otu kullanımında da aşırıya kaçıldığında faydadan çok zararı olmaktadır. Kronik bir hastalığı bulunan ve farklı bir hastalığı nedeniyle düzenli şekilde ilaç kullanan kişilerin doktor kontrolü haricinde kullanmaları vücut önüne geçilemeyecek zararlar verir.

Rahatsızlıkları olmayanlar ise vücut dirençlerine göre doktorun tavsiye edeceği dozda kullanmalıdır. Fazla dozda tüketilince kusma ve bulantıya neden olur.

Böbrek iltihabı bulunan hastaların kullanması önerilmez. Nedeni ise iltihabı bir anda çözdüğü için vücutta aşırı kaşınmalara yol açabilir. Hamile ve emziren annelerin Altınbaşak Otunu kullanmamaları gerekir.

Ayrıca renk verici özelliği sayesinde yün ve pamuk sanayisinde kullanılmaktadır.

ETİKETLER
OKUYUCU YORUMLARI