Altın çileğin faydaları nelerdir?

Altın çileğin faydaları nelerdir?
  • 1 Star
    Loading...

Altın Çilek Meyvesinin Yararları Altın çilek faydaları saymakla bitmeyen ve vücut için son derece yararlı olan bir meyvedir. Kilo verme ve kan dolaşımını hızlandırma gibi etkileri bulunan altın çilek, lifli özelliğiyle metabolizmayı hızlandırıyor.

Altın Çilek Meyvesinin Yararları

Altın çilek faydaları saymakla bitmeyen ve vücut için son derece yararlı olan bir meyvedir. Kilo verme ve kan dolaşımını hızlandırma gibi etkileri bulunan altın çilek, lifli özelliğiyle metabolizmayı hızlandırıyor.

Altın Çileğin Faydaları

B2, B1, B3 ve C vitamini bakımından zengindir. Kan dolaşımını hızlandırır ve metabolizmayı etkiler. Zayıflamak için kullanılmaktadır. Lif açısından zengin meyveler arasında ilk sırada yer alır. Şeker hastalarının tüketmesi tavsiye edilir. Altın çilekte antioksidan oranı yüksektir. İdrar yolu hastalıklarının tedavisinde etkilidir. Potasyum değeri yüksektir. Okul öncesi çocukların gelişiminde etkilidir. İdrar söktürücü özelliği bulunmaktadır. Sindirim sistemindeki parazitleri yok eder. Reçel olarak hazırlanabilir. Yaşlanmayı geciktirir. Cilde uygulandığında güneşten koruma sağlar. Kandaki ürik asidin atılmasını sağlar. Görme sinirlerini yapılandırır. Prostat ve boğaz hastalıkları tedavisinde etkilidir.

Altın Çileğin Zararları

Altın çilek meyvesi bazı kişilerin tüketimi için sakınca yaratabilmektedir. Her şeyin olduğu gibi altın çileğin de fazlası sağlık açısından zararlıdır. Tansiyon düşüklüğü yaşayan kişiler altın çilek meyvesini tüketmemelidir. Kan sulandıran ilaçlar alan kişiler altın çilek meyvesini doktorlarına danıştıktan sonra tüketebilirler. Hap formunda da satılan altın çilek meyvesini satın alırken ilacın bakanlık onaylı olup olmadığı kontrol edilmelidir.İshal problemine yönelik ilaçlar kullanan kişiler altın çilek meyvesini tüketmemelidir.

Altının çilek kullanarak zayıflamak için yemeklerde 10 dakika önce sabah ve akşam olmak üzere 4 yada 5 adet tüketilebilir. Diyabet hastaları günlük 8 adetten fazla altın çilek yememelidir. Ülkemizde de yetiştirilmeye başlanan altın çilek meyvesi henüz yeteri kadar yetiştirilemediği için kilosu 50 TL gibi bir fiyat üzerinden satılmaktadır.

{Şifalı Bitkiler} kategorisinde ki Altın çileğin faydaları nelerdir? başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI