Aloe Veranın Faydaları

Aloe Veranın Faydaları
  • 1 Star
    Loading...

ALOE VERANIN FAYDALARI

Aloe Vera Afrika kökenli bir bitki türüdür. Zambak ailesinden olan Aloe Vera bitkisi tıpkı bir kaktüse benzemektedir. Yeşil kabuğunun içinde renksiz jelimsi bir yapı bulunmaktadır. Ayrıca oldukça kolay yetiştirilen bir bitki olduğundan çoğu kişi evde saksıda yetiştirmeyi tercih etmektedir.

 

İçinde bolca vitamin ve mineral barındıran Aloe Vera yaşlanmayı önleme, cildi nemlendirme, cildi yumuşatma, deriyi yineleme gibi birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle kadınların cilt bakımı ürünlerinde oldukça sık rastlanan bir bitkidir.

Aloe Vera Faydaları

Aloe Vera Faydaları

 

Cildi derinlemesine temizleyip,  gözenekleri inanılmaz derecede sıkılaştırdığından dolayı kadınlar çokça tercih etmektedir. Deri yineleme özelliği de yadsınamayacak kadar önemlidir. Ciltte bulunan toksinleri dışarı atar ve hücre yenilenmesinin hızlanmasını sağlar. Böylece de temiz ve sağlıklı bir cilde kısa bir sürede sahip olabilirsiniz.

 

Bunların yanı sıra bağışıklık sistemimizi güçlendirmede büyük bir rol oynar. Vücudumuzun savunma sistemini kuvvetlendirerek dışarıdan gelen bakteri, mikrop, parazit gibi etkenleri zayıflatır ve vücudumuzu bir zırh gibi korur. Ayrıca astım hastalarına da oldukça iyi gelmektedir. Bağışık sistemimizle birlikte sindirim sistemimiz içinde hayli etkili bir bitkidir.

  

Hazımsızlıktan yakınanlar için mucizevi bir bitki olan Aloe Vera kabızlık ve mide problemleri için de etkilidir. Tıp alanında cilt tedavilerinde mahsusen kullanılmaktadır. Ciltte bulunan aknelere veya lekelere iyi gelmektedir. Anti virüslere karşı savunma özelliği olduğundan dudakta çıkan uçuklarda, genital organlarda bulunan yaraları başarıyla yok etmektedir. Çoğunlukla yazları oluşan güneş yanıklarında, egzama, zona, sedef benzeri cilt hastalıklarında tesirlidir. Aleo Vera hem sıvı hem de katı şekilde tüketilmektedir.

 

Fakat ağız ve burun hastalıklarında sıvı şekilde tercih edilmelidir. Sıvı olarak içildiğinde grip veya nezle sırasında boğazda oluşan balgamın kolayca atılmasını sağlamaktadır. Cilt tedavisi demişken saç derisindeki etkileri bizim için fazlasıyla değerlidir. Aşırı saç dökülmesine karşın sirke ile karıştırılarak saç derisine uygulanması uzun vadede saç dökülmesini azaltacaktır. Nemlendirici etkisi olduğundan saçta oluşan kepekleri gözle görülür şekilde önlemektedir. Çok sık tercih edilmese de saçın uzatmasında da yardımcı olur.

Aloe Vera Bitkisinin Yan Etkileri Nelerdir?

Çoğu bitkinin yan etkisi olduğu gibi fazla Aloe Vera kullanımında vücudunuzda yan etkiler görülebilir. Tropikal bitki olan Aloe Verada alerjik reaksiyonlar fazlasıyla görülebilir. Böyle bir durumda tıbbi yardım mutlaka alınmalıdır. Aloe Veranın ağızdan alımında ishal, kabız gibi rahatsızlıklar yaşayabilirsiniz. Bu tarz reaksiyonlar fark edildiğinde alımı durdurmanız sağlığınız için iyi olacaktır.

OKUYUCU YORUMLARI