A’dan Z’ye Şifalı Bitkiler ve Özellikleri

A’dan Z’ye Şifalı Bitkiler ve Özellikleri
  • 1 Star
    Loading...

Şifalı Bitkiler ve Özellikleri

Şifalı bitkiler yüzyıllardır çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Günümüzde alternatif tıbbın kimyasal ilaçlar karşısında daha da önem kazanması ile yeniden eski önemine kavuşan şifalı bitkiler uygun dozlarda, ölçülü düzeylerde kullanıldığında pek çok hastalığa çare olmaktadır.

 

Adaçayının cilde, saça ve sağlığa faydaları

Adaçayı

Astım ve solunum yolu rahatsızlıkları olanlar için oldukça faydalıdır. Boğaz ağrısı, öksürük, mide ve bağırsak gazları, bulantı gibi hastalıklara iyi gelir.

Biberiye

Hazımsızlık, migren, astım, bronşit, anemi, çarpıntı gibi rahatsızlıkların tedavisinde kullanılır. Adet ve idrar söktürücüdür.

 

civanpercemi

Civanperçemi

Özellikle kadın hastalıklarında sıkça kullanılır. Adet söktürücüdür. PMS, adet azlığı veya çokluğu, rahim hastalıkları gibi durumlara oldukça etkilidir.

defne

 

Defne

Yüksek ateşi düşürmeye yardımcı olur. Nevraljiye bağlı ağrıları dindirir. Adet ve idrar söktürücüdür.

Ebegümeci

Solum yolu hastalıklarına iyi gelir. Kabızlık, mide bulantısı, yüksek ateş, bademcik iltihabı, bronşit, dişeti hastalıkları gibi pek çok rahatsızlığın tedavisinde kullanılır.

Fesleğen

Baş dönmesini durdurmaya yardımcı olur. Öksürük, hazımsızlık gibi rahatsızlıkları giderir. Ağız yaralarına iyi gelir. Ayrıca sivrisinek, tahtakurusu gibi böcekleri uzaklaştırır.

gelincik

Gelincik

Merhem hâlinde kullanıldığında yanıklara iyi gelir. Astım, bronşit, boğmaca, nefes darlığı gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır. Uykusuzluğu giderir.

Hindiba

İdrar ve balgam söktürücüdür. Egzama, güneş yanığı, böcek sokması gibi durumlarda kullanılır.

Ihlamur

Ihlamur

Uykusuzluğu, kansızlığı, kabızlığı, bağırsak spazmlarını giderir. Mide ülseri, soğuk algınlığı, kansızlık, kalp yetmezliği, saç dökülmesi gibi sorunların tedavisinde kullanılır.

Kakule

İştah açıcıdır. Mide hastalıklarının tedavisinde kullanılır. Mide ve bağırsak gazlarını giderir.

lavanta

Lavanta

Ateş düşürücü özelliktedir. Karaciğer rahatsızlıklarına ve uykusuzluğa karşı etkilidir.

Melisa

Mide ve bağırsak spazmlarını giderir. Kalbi güçlendirmeye yardımcı olur. Baş dönmesi, kulak çınlaması, bayılma, psikolojik sıkıntılara bağlı şikâyetlerin giderilmesinde kullanır. Adet düzenleyici özelliktedir.

Nane

Hazmı kolaylaştırır. Mide bulantısı, karaciğer yetmezliği, mide spazmları, öksürük, grip, adet düzensizlikleri üzerinde etkilidir. Anne sütünü artırıcı özelliktedir.

okaliptus

Okaliptüs

Solunum sistemi rahatsızlıklarının tedavisinde etkilidir. Nezle, bronşit, astım, verem ve yüksek ateş tedavisinde kullanılır.

Papatya

Spazm çözücüdür. Karın, bel ve baş ağrılarında etkilidir. Yatıştırıcı özelliği ile uykusuzluk çeken çocuklara iyi gelir.

Roka

İdrar ve ödem söktürücüdür. Dalak ve karaciğer rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.

Tarçın

Tarçın

İştah açıcıdır, hazmı kolaylaştırır. Sürmenaj tedavisinde kullanılır. Bağırsak kurtlarının dökülmesine yardımcı olur.

Yasemin

Romatizma ve mafsal ağrılarında, kabızlıkta etkilidir. Ateş düşürücü özelliktedir.

zencefil

Zencefil

İştah açar. Mide bulantısı, ishal ve bağırsak bozukluklularını giderir. Soğuk algınlığına iyi gelir.

{Şifalı Bitkiler} kategorisinde ki A’dan Z’ye Şifalı Bitkiler ve Özellikleri başlıklı yazımız sizlere bitkiselciniz.com tarafından sunulmuştur. Yazılarımız tedavi amaçlı değildir…
İnternetteki Bitkisel Reçeteniz 😉

OKUYUCU YORUMLARI